Abaddon – Apollon

Abaddon – Apollon

aappoollo

Abaddon (Apollon)

Abaddon antik Yunan mitolojisindeki tanrı Apollon’dur ve Abaddan, Apollyon, Appolyon ve Appolion isimleriyle de bilinir.

Abaddon sözcüğü yıkım, harap olma ve cehennem azabı anlamlarına gelmektedir. İbranicede bu isim şeytanı bir milenyum boyunca bağlayan dipsiz kuyunun (ya da sonsuz uçurumun) meleği için kullanılır. Abaddon aynı zamanda kıyametin yıkıcı meleklerinden birisidir. Bazı kaynaklarda Abaddon’un ismi şeytanın bizzat kendisi için de kullanılmıştır.

Abaddon/Apollon yedinci dereceden şeytanların şefidir ve çekirgelerin kralıdır. Yedinci dereceden şeytanlar cennetteki 5. borunun çalışıyla ortaya çıkar. Kanatlarının sesleri savaş arabalarının sesleri gibidir. Vücutları kanatlı savaş arabaları gibidir, yüzleri insan yüzüne benzer, başlarında altın taç vardır ve akrep gibi zehirli birer kuyruğa sahiptirler. 

Cornelius Agrippa, Abaddon ile Apollon’un aynı figürler olduğunu ortaya koyan kişiydi. Cornelius Agrippa, Abaddon’u Venüs’ün yarıkürelerinden birisinin kralı olarak konumlandırmıştır. Abaddon ile Apollon’un aynı figürler olduğunu Cornelius Agrippa İncil’deki (Vahiy 9:11) şu ifadelere dayanarak ortaya koyar: “Ve onların üzerinde, dipsiz uçurumun meleği olan bir kralları vardır; onun adı İbranice’de Abaddon’dur; ve Yunanca’da Apollon adını taşır.

Vahiyde tarif edildiği gibi Apollon uçurumun kapılarını açar ve yeryüzüne şeytani çekirge sürülerini salar, bu yolla alınlarındaki Tanrı’nın mührünü göremeyen insanları cezalandırır. Bunun ardından Apollon Şeytan’ı yakalar, onu bağlar ve binlerce yıl boyunca orada kalacağı şekilde dipsiz uçuruma atar. 

İncil’i kaynak alan metinlerde Apollon’un rolü karışıktır. Bazen Tanrı’ya hizmet eden iyi bir melek olarak nitelendirilirken bazen de Şeytan’a uymuş bir düşmüş melek olarak nitelendirilir.

Apollon sözcüğü ve varyasyonları bazen Cehennemi işaret etmek için de kullanılır (Eski Ahit’te ölülerin mekanı anlamında Abaddon ismi kullanılmıştır). 17. yüzyıl İngiliz şairi John Milton’ınKayıp Cennet eserinde ise Abaddon sözcüğü dipsiz uçurumu tarif etmek için kullanılmıştır.

Abaton” antik Yunanca’da uçurum anlamına gelir ve İbranice’ye Abaddon olarak geçmiştir, sonrasında Hıristiyanlıktaki Cehennem kavramı ile eş anlamlı hale gelmiştir. Abaton pagan tapınaklarının altlarında bulunan gerçek bir çukurdu, bu çukurlara “mundus” ya da “yeryüzünün dölyatağı” da denirdi. Dini amaçlarla bu çukurlarda bazı geceler insanlar uyurlardı. Bu uyku bir kuluçkaya yatma ya da ana rahmine geri dönüş taklidi olarak değerlendirilirdi. Bu uykuya yatanların gelecekten haber veren rüyalar göreceklerine inanılırdı. Çıraklık evresindeki rahipler uzun süreler bu çukurlarda uyuyarak ölüm, gömülme ve Doğa Anadan yeniden doğuş evrelerini spiritüel olarak deneyimlerdi. Bu çukurda yeterince deneyim kazanan rahipler rüya tabiri yeteneği kazanırdı.

Abaddon aynı zamanda Mısır’a yağmuru yeniden getirmesi için Musa tarafından da çağrılmıştır. Kabbalist Joseph ben Abraham Gikatilla’nın çalışmasında ise Abaddon’a Cehennem’in yedi locasından altıncısı olarak gönderme yapılmıştır.

Okultizm ve ezoterizmde Abaddon kan kırmızı, kahverengi ve yeşil renkleriyle, kış mevsimi ve Ocak ayı ile, önsezi, kendini adama ve meydan okuma ile ilişkilendirilir. Abaddon’un günü Cumartesidir. Değerli taşı yakut, silahı kılıçtır. Tarot sembolü ise yargıçtır.

Erken dönem Britanya paganizminde Abaddon aynı zamanda kötü bir karakter olarak yer alır. Savaş zamanlarında yüzlerce esir asker canlı canlı yakılır ve bu yolla Abaddon’un uyanarak savaşa yardıma geleceğine inanılırdı.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı