Abakomansi/Kum Falı

Abakomansi/Kum Falı

kum

unnamed

Abacomancy ya da Amathomancy (Yunanca kum anlamına gelen Amathos sözcüğünden türemiştir), Türkçe’de bilinen ismi ile remil, toz, kül ya da kum gibi maddelerdeki şekilleri yorumlayarak geleceğe dair kehanetlerde bulunma sanatı ve uygulamasıdır.

Bu alametleri okuma sanatının orijinleri tarih içerisinde kaybolmuştur ve hakkında çok az şey bilinmektedir. Pek çok fal ve kehanet tekniği gibi bu da antik çağlara dayanan kadim bir tekniktir.

Bazı Abacomancy uygulamalarında, toz, kum ya da ölü külleri okunması amacıyla önce gümüş bir tepsiye yayılır. Kumun yayılımından, dağıtıldığında ya da üflendiğinde oluşan şekillerden ve katmanlardan geleceğe dair alametler okunur.

Bazı falcılar remil (kum falı) için bir değnek, asa ya da tahta çivi kullanarak okunacak kumu (ya da külleri) karıştırırdı.

Kum falının bir türünde ise fal bakmak için ölmüş kişilerin yakılmasından sonra elde edilen külleri kullanılırdı. Bir kişinin ölümünden sonraki onuncu gecede, ölünün yakıldığı odun yığınını tutuşturan her kimse o kişi küllerin bir kısmını alarak elerdi. Bu işlemin ardından küller meşale, mum ya da lamba gibi bir ışık kaynağının yanında bir sepetin içerisinde bir gece boyunca bekletilirdi. Sabah olduğunda küller incelenirdi, külde hangi hayvanın şekli belirirse ölen kişinin ruhunun bu hayvana geçtiği düşünülürdü.

Abacomancy ya da remil adı verilen kum falında yorumlanan bazı anlamlı şekiller şunlardır:

Ufak daireler: Yakın gelecekteki bir evliliğe işaret eder

Geniş daireler: Talihsizlik

Uzun çizgi: Tarihi yaklaşan bir yolculuk

Kısa çizgi: Yakında gelecek bir ziyaretçi

Kısa ve kesik kesik çizgiler: Falı baktıran kişinin amaçsızlığına işaret eder

Üçgen: İş hayatında başarı

Haç: Yaklaşan bir aşkın habercisi

Kare: Ufukta bir tehlike. Fal baktıran kişi tedbirli olmalıdır

Kuş şekli: Önemli haberler yolda

Kılıç ya da ok: Yukarı doğru bir şekil ise başarı ve huzur, aşağı doğru ise başarısızlık ya da hastalık

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı