Afrodit

Afrodit

afrodit dogus

 

Afrodit (Venüs)

Antik Yunan ve Roma mitolojilerinde güzellik, aşk ve bereket tanrıçasıdır. Afrodit ve Venüs isimleriyle bilinir. Babil tanrıçası İştar ve Fenike tanrıçası Astarte’nin de Afrodit mitinin kaynakları olduğu düşünülmektedir.

Efsaneye göre Afrodit Kıbrıs sahillerinde deniz köpüğünden doğmuştur. Bazı Roma efsanelerinde Jüpiter ve Dione’nin kızı olduğu söylenir. Antik Yunanlılara göre ise Zeus ve bir Titan’ın kızıdır.

Venüs tanrı Vulcan’la (Hephaestus) evlenmiştir, Mars (Ares) ve diğer pek çok tanrı ve yarı tanrı ile de ilişkileri olmuştur. Cupid (Eros ya da Amor) ise Afrodit’in Mercury (Hermes) ile ilişkisinden olan çocuğudur.

Güzellikte tüm diğer tanrıçaları geride bırakan Venüs, efsaneye göre Paris’ten güzellik ödülünü almıştır. İda (Kaz) Dağı’nda geçen efsaneye göre, Afrodit bunun karşılığında Truva kralı Priam’ın oğlu Paris’e dünyadaki en güzel kadının elini vaad etmiştir. Bu kadın da Sparta kralı Menelaus’un karısı Helen’dir.

Venüs istediği kişiye güzellik ve çekicilik bahşetmeye muktedirdir. Gül, elma, gelincik ve pek çok diğer meyve, sebze ve çiçek Venüs’le ilişkilendirilir. Hayvanlar arasından ise güvercin, kuğu, serçe ve kırlangıç Afrodit’in kutsal hayvanlarıdır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı