Ahit sandığı

Ahit sandığı

Ancient-Aliens-ark-covenant

Ahit sandığı

 

Şittim ağacından (akasya) yapılan, altın kaplı kutsal sandık. Yahudilerin çöldeki yolculukları sırasında (Mısır’dan çıkış) bu sandık yanlarındaydı. Mısır’dan Çıkış kitabında tarif edildiği üzere, sandık 1.2192 mt uzunluğunda, 0.6096 mt genişliğinde, 0.6096 mt yüksekliğinde ve saf altınla kaplıydı. Kapağı tamamen altından yapılmıştı ve üzerinde kanatlarını birbirine uzatmış iki melek figürü vardı. Sandık altından özel sırıklar yardımıyla taşınıyordu.

Sandığın içerisinde 10 emir tabletleri, altın bir kap içerisinde kudret helvası ve sığırkuyruğu olarak bilinen bitki vardı. Bu sandık tanrının varlığının odak noktası sayılıyordu. Hatta tanrının yeryüzündeki tezahürü olarak görülüyordu.

Ahit sandığı aynı zamanda taşıdığı doğaüstü güçler nedeniyle bir silah gibi kullanılıyordu. İsrailoğulları sandığı yanlarında savaşlara da taşıyor ve tanrının silahı olarak onlara yardım ettiğine inanıyorlardı.

Sandık Filistler (Antik Filistinliler) tarafından ele geçiriline kadar eski Şilo şehrinde tutulmuştur. Sonrasında sandık Süleyman Tapınağı’na yerleştirilmiş ve Kudüs düşene kadar burada kalmıştır. Yeremya “tanrı insanlarını yeniden biraraya toplayana kadar” sandığı bir mağaraya saklamıştır. Yeni Ahit indiği zamanlarda ise artık sandıktan bir iz kalmamıştı.

Başka bazı kaynaklarda ise Süleyman’ın oğlu Menelik ve Etyopya kraliçesi Makeda’nın sandığı Etyopya’ya getirdikleri anlatılır. Fakat genel görüş bu hikayenin Etyopya kralları tarafından uydurulduğu yönündedir. Böylece krallar soylarını Süleyman’a dayandırabilmiş ve tahtta hak iddia etmişlerdir.

Sandık Yahudi halkı üzerinde o kadar etkilidir ve öyle güçlü bir simge haline gelmiştir ki, orijinali yeniden keşfedilse bu dünyayı sarsacak bir buluş olurdu. Amerikalı araştırmacı Antonia Futterer 1927’de yazdığı yazılarda bu konuya değinmiş, sandığın bulunmasının tüm dünyayı tanrının varlığına ve kutsal metinlere inandıracak bir olay olacağını belirtmiştir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı