Akhilleus/Aşil Mitosu

Akhilleus/Aşil Mitosu

unnamed

 

Truva savaşının kahramanlarından birisi olan ve İlyada Destanı’nda bahsi geçen Akhilleus, Myrmidonlar’ın Kralı Peleus’un oğludur. Pelion dağında bilge sentor (yarı at yarı insan) Cheiron tarafından yetiştirilmiştir. Cheiron, Akhilleus’u ustaca avlanan, avını çiğ çiğ yiyen, kana susamış bir savaşçı olarak büyütmüştür.

Aulis’ten donanma ile birlikte yola çıkan Akhilleus Troya’ya giderken önce yanlışlıkla Mysia’ya gelir. Burada Mysia kralı ve Herakles’in oğlu olan Telephus’u yaralar.

Troya savaşında Yunan ordusuna liderlik eden Agamemnon ile olan anlaşmazlığı Akhilleus’un savaştan çekilmesine neden olur. Troyalıların savaşı kazanmak üzere olduğunu gören Akhilleus en yakın arkadaşı Patroclus’un Myrmidonları yeniden savaşa sokmasına izin verir. Patroklus Troya Kralı Priamos’un oğlu Hektor tarafından öldürülür. Bunun üzerine Akhilleus savaşa geri dönerek Patroclus’un öcünü almak ister. Hektor’u öldüren Akhilleus öfkeden gözü dönmüş bir şekilde Hektor’un cesedini savaş arabasının arkasında sürükleyerek şehir surlarının çevresinde 3 kez dolaştırır. Sonraki şiirlerde anlatılana göre Akhilleus’u ise Troyalı Paris öldürür.

Akhilleus’un tek zayıf noktası topuğudur ve Paris okunu bu noktaya isabet ettirmeyi başarır. Bazıları Paris’in bunu tanrı Apollon’un yardımıyla başardığını söyler. Akhilleus bebekken annesi tarafından ölümsüzlük nehri Styx‘de yıkamıştır ve bunu yaparken bebeği topuğundan tutarak suya batırmıştır. Bu yüzden Akhilleus sadece annesinin elinin değdiği yer olan topuğundan öldürülebiliyordu.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı