Alaska’nın Gizemli Adamı

Alaska’nın Gizemli Adamı

alberich

Kuzey bölgelerinin gizemli canavarı: Arulataq

Alaska’s Hairy Man (Alaska’nın Kıllı Adamı), Na’in, Toonijuk ve Brushman isimleriyle bilinen Arulataq Eskimo folklorunda güneybatı Alaska tundralarında yaşayan bir insansı maymun ya da vahşi yaratık olarak bilinir.

Alaska vahşi doğasında Bigfoot benzeri insansı – maymunsu canavarların hikayeleri çok yaygındır. 10 feet uzunluğunda, çok uzun kolları olan, meraklı ve ürkütücü görünümlü canlılar olarak anlatılırlar.

Arulataq geceleri dolaşan bir canlıdır. Kamp alanlarını, balıkçıların tuttukları balıkları ve benzeri şeyleri talan eder, hırsızlık yapar. Geceleri insanları ve köpekleri de kaçırdıkları anlatılır ve bazı açıklanamayan ölümlerden sorumlu tutulurlar.

Benzer yaratıkların hikayeleri Alaska’nın güneyinden ta Grönland’a kadar tüm Kanada kutup bölgelerinde anlatılır. Eskimolar bu yaratıkların kendi aralarında vahşice savaştıklarını, etobur olduklarını ve evlerini büyük taşlar, balina kemikleri ve deriden inşa ettiklerini söyler. Çürük eti taze ete tercih ettikleri, deri işlemeyi iyi bilmedikleri bu yüzden ıslak ve kurtlanmış deriler kullandıkları hatta bu kurtlu derileri (kurtların genç avcının kanını emmesi yoluyla) avcılarını zayıflatıp daha atletik hale getirmek için kullandıkları söylentiler arasındadır.

Grönland Eskimoları da Toonijuk yaratığı hakkında anlatılara sahiptir. Bazı Eskimolar bu yaratıkların vücudunun tüyle kaplı olduğunu söylerken bazıları da giyinmek için deri kullandıklarını anlatır. Herkesin anlatılarındaki ortak nokta bu insansı – maymunsu canlıların çok iyi avcılar olduklarıdır. Avlarını beden dili ve sesler aracılığı ile kendilerine çekebilirler ve müthiş kas güçleriyle her türlü hayvanın üstesinden gelebilirler. Kendi aralarında savaştıkları da anlatılır. Eskimolar atalarının bu canavarları avladığına, eski ataların canavarları dize getirdiğine ve soylarını tükettiğine inanır ancak yine de hala Grönland’ın ıssızlıklarında bir kaçının yaşamaya devam ettiğini de sözlerine eklemeyi unutmazlar.

1955’de Bylot adasında Eskimoların anlatılarındakilere benzer büyük taşlar ve balina kemiklerinden müteşekkil barınak kalıntılarına rastlanmıştır. Ancak benzer kalıntılara Kuzey Kutup bölgelerine yakın başka yerlerde de rastlanmaktadır.

Arulataq yaratıkları pek çok edebi ve bilimsel çalışmada, kitaplarda da yer almıştır. Bu canlılara rastladığını iddia eden bilim insanları ya da araştırmacılar da olmuştur.

Arulataq yaratıklarının özel güçlere sahip olduğu, insanların beyinlerini kontrol edebildikleri de anlatılanlar arasındadır. Kuzey Athabasca “Gwich’in” halkı ise Arulataq canavarlarını aslında sıradan birer insan olan, suçları nedeniyle kabilelerinden dışlanmış, yalnızlaştırılmış meczuplar olarak niteler. Bunların gizli gizli eski kabilelerini gözetledikleri, bazen insanları kaçırdıkları anlatılır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı