Alectoria taşı kehaneti

Moa gizzard stones found on the Shore. BEN WATSON AUCKLAND SUBURBAN NEWSPAPERS

Her derde deva efsanevi Alectoria taşı
Horoz taşı, Capon taşı, Alectorius, Allectory ve Alectorian taşı olarak da bilinir.
Efsanevi bir taştır. Horozların kursağında bulunduğu varsayılır. Bir bezelye büyüklüğünde, kristal kadar berrak ve bazen kırmızı damarlı bir taştır.
Berry Dükü Jean’ın (1340 – 1416) envanterinde bir Alectoria taşı kayıtlıdır. Bu kayıtta taş “capon taşı” ismiyle geçer. Kırmızı ve beyaz benekli, bezelye tanesi büyüklüğünde bir taş olarak tarif edilmiştir.
Okült geleneğe göre, Alectoria taşı et kalitesinin (insanlar tarafından gıda amaçlı kullanılmak üzere) iyi olması için kısırlaştırılmış horozların kursağında bulunan değerli bir taştır. Horozun bu değerli kristalin kursağında görülebilmesi için en az 3 yıl önce kısırlaştırılmış olması gereklidir. Plinius, en iyi yöntemin horozu 3 yaşındayken kastre etmek ve bu kısırlaştırmadan 7 yıl sonra kursağından taşı almak olduğunu kaydeder. Bu 7 yılın taşın en iyi haline gelmesi için gerekli olduğu, taş horozun içinde ne kadar uzun kalırsa o kadar güçlü olacağı düşünülür.
Hırçın, kavgacı kanatlı hayvanlarla bağlantı kurulmasından dolayı, Alectorius taşı antik güreşçiler arasında yaygın biçimde kullanılırdı. Efsanevi yenilmez güreşçi Crotonlu Milo’nun bu taş sayesinde başarı kazandığı söylenirdi. Taşı ağzında tutan güreşçi susuz kalmaz ve yorulmazdı. Ünlü Danimarkalı astronom Tycho Brahe (1546 – 1601) de bu taştan bir tane bulundururdu ve kendisine hem aşkta hem kumarda şans getirdiğine inanırdı. Teolog Thomas de Cantimpre (Orta Çağ’da yaşamış bir din adamı ve yazar) horoz taşının kocaların eşlerine olan cinsel ilgisini arttırdığını belirtmiştir. Bu etkinin güçlendirilmesi için taşın ağızda tutulması gerekmekteydi.
Horoz taşının aynı zamanda büyüleri bozduğuna, kişiye yeni başarılar ve güçler getirdiğine, kralların yeni topraklar ele geçirmesini sağladığına inanılırdı. Romalılar bu taşlara “gemma” adını verirdi. Bu sözcük “horozun mücevheri” anlamına gelmekteydi. Taşın ayrıca taşıyan kişiyi görünmez yapabileceğine ve çok büyük servet kazandırdığına inanılmaktaydı.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı