Alev-Lampo Falı

Antik çağlardan kalma ateş dumanının kehanet unsuru olarak kullanılma alışkanlığı günümüze kadar çok çeşitli haller ile geldiği aşikardır. Ateşin kutsal sayılması çok yaygın bir gelenek olup geçmişten günümüze kadar gelen tarihsel bir olgu olarak karşımızda durmaktadır. Peki gaz lambası içerisinde duran küçük ateş parçası ne anlama geliyor. Işık ufak bir alevin bile kutsal amaçlarla kullanılabileceğini düşündünüz mü? Bu falın Grekçe kökeni Lampadomancy’dir. Buradaki Lampa kökünün bugün kullanılan lamba sözcüğü ile benzerliğine dikkat etmişinizdir. Sadece alet edevat olarak değil aydınlatma aracı olarak kullanıldığı günden bu yana gelecekle ilgili ön sezi yaratmada önemli bir rol oynar ve yeni bir falın ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bilineceği üzere eskiden mumlar ya da kandiller az bulunan pahalı birer eşyalardı. Bu sebeple özellikle kırsal kesimde gaz lambaları daha doğrusu dönemin teknolojisi ile ilkel gaz lambası ( kap içerisinde fitilin tutuşturulması) çok sık kullanılan bir araç olduğundan halkın mitolojik yaklaşımları ile de beraber kehanet amaçlı kullanılmışlardır. Gaz lambalarında en gelişmiş olan ve en yaygın olanı Mısır medeniyetinin yarattıklarıdır. Nitekim mumu da onlar bulmuştu ve bu işte öncüydüler.

Nasıl yorumlanır / Bakılır

Gaz ile tutuşturulan cam bir kap içerisindeki fitilin ortaya çıkardığı alevin hareketleri bu falı uygulama da önemlidir. Örneğin;  alevin parlaklığı ve sürekli bir halde ısısını ve ışığını sürdürebiliyorsa aydınlık bir yarını simgeler idi fakat eğer koyu bir renkteyse ve yoğun bir duman ortaya çıkıyorsa bu durum da olumsuz bir durumu işaret etmekteydi. Kolay yanar ve çok şiddetli bir hal almaz ise sakin ve durağan bir geleceğin habercisi oluyordu.

Farklı Kullanımları

Falcılar, büyücüler ya da ruhani güçlerle ilişki içerisinde olan bireyler lambanın çıkardığı alevin ruhları çağırmasına ve o ruhlardan gelecek ile bilgi almalarına yol sağlarlar. Tabi ki burada her lamba işe yaramaz . Falcılar bu iş için farklı ve özel bir lamba oluştururlar ve sadece onlarla ruh ilişkilerine girebilirler.

Eski Mısır’da falcılar karanlık bir odada gün ortasında alev sağlayan lambayı yakar ve avucunun içerisinde alevin yarattığı gölgelerin yorumlanmasına dayalı da kehanetlerde bulunabilirlerdi.

Yukarıda bahsedilenlerin bugün kullanılan klasik gaz lambaları ile karıştırılmamaları gerekir. Dönemin aydınlatma aracı olarak kullanılan bir kap içerisindeki fitilin tutuşturulmasıdır. Oysa ki 1860’larda Amerika’da bugün ki petrolden sağlanan gaz lambalarının icadı ile de bu fal çeşidi revize edilmiş ve yeni boyut kazanmıştır.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı