Alomancy (Tuz Falı)

Alomancy (Tuz Falı)

alomancy

Halomancy ve Adromancy olarak da bilinir.

Yunanca halo (tuz) ve manteia (kehanet) sözcüklerinden türemiştir. Düz bir yüzeye serpiştirilmiş tuzun oluşturduğu şekillerin yorumlanması olarak özetlenebilecek bir yöntemdir.

Tuzun oluşturduğu tepecikler hayatta karşılaşılacak sıkıntılar ve engeller ya da depresyonlar, vadiler ise gecikmeleri ve hayal kırıklıklarını haber verir.

Dünyanın pek çok bölgesinde tuzun sihirli güçleri olduğuna inanılırdı. Tuzun ritüeller için ya da koruma ve kutsama amaçlı kullanımı oldukça eski bir tarihe sahiptir.

Antik büyücüler arasında bir ritüel ya da büyü uygulamadan önce odanın dört köşesine tuz serpiştirme geleneği yaygındı. Bu uygulama modern Afroamerikan hoodoo geleneğine de geçmiştir. Yunanlılar ve Romalılar tuzu adak olarak hazırladıkları yiyeceklere de karıştırırlardı. Tuzun kehanette kullanımı pagan tanrılara adak sunulan zamanlara kadar gider. Bu kadar değerli bir maddenin doğru kullanılmayarak ritüellerde ziyan edilmesinin tanrıların öfkesini uyandıracağına inanılırdı.

Günümüzde de tuzla ilgili bazı batıl inançlar devam etmektedir. Tuzun muhafaza edildiği kapların devrilmesi ve tuzun dökülmesinin uğursuzluk getirdiğine inanılırken, birinin sol omzuna tuz dökmenin ise iyi şans getireceğine inanılır. Yeminini bozan, bir kararından geri dönen kişinin de başının etrafında ekmek parçaları ve tuz gezdirilir. Tuzla ilgili bunun gibi batıl inançlar sayılamayacak kadar çoktur. Britanya adalarında rekabet içinde olunan kişinin üzerine tuz dökülür. Hindistan’da gece tuz alımı ve satımı yapılmaz, tuz alışverişi gündüz yapılır ve tuzun bir kısmı ateşe atılır, bunun kişiyi ve ailesini koruyacağına inanılır. Çek Cumhuriyeti ve çevresindeki bölgelerde anneler evden giden kızlarının ardından tuz atarlar, bunun kızın birilerine aşık olmasına engel olacağına inanılır. Eğer bir genç kız akşam yemeği sofrasına tuzluk koymayı özellikle es geçerse bu onun artık bakire olmadığı anlamına gelir.

Alomancy uygulamasının alternatif bir şekli de ateşe tuz atmaktır ve bu aynı zamanda Pyromancy uygulamalarının bir dalı olarak kabul edilir. İskoçya’da Şubat’ta kutlanan Imbolg gecesinde ailelerin her üyesinin ateşe tuz atması bir gelenektir. Bunun aileyi koruyacağına inanılır.

Antik Mısır’dan gelen bir teknikte ise tuz yere atılır ya da toprağa karıştırılır, oluşan şekiller yorumlanır. O dönemlerde tuz iri kristaller halinde bulunurdu, günümüzdeki gibi toz halinde değildi.

Çay – kahve falında olduğu gibi bir bardak ya da kapta suda çözünüp buharlaşan tuzdan kalan izleri okumak da bir diğer alomancy yöntemidir.

Alomancy uygulamalarının daha modern bir versiyonu da rafine tuzun havaya atılıp oluşan toz bulutunun şeklinin yorumlanmasıdır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı