Andrea Doria

Andrea Doria

80

Andrea Doria

Andrea Doria, Osmanlılarla da savaşmış ünlü İtalyan denizci Andrea Doria’nın adını taşıyan bir transatlantiktir. Gemi 16 Haziran 1951’de denize indirilmiştir.

25 Temmuz 1956’da, yoğun siste, Nantucket adasının 60 mil açığında saat 23.10’da akla hiç gelmeyecek, imkansız gibi görülen bir şey oldu: Andrea Doria denizdeki başka bir gemi ile çarpıştı, bu gemi İsveç – Amerikan transatlantiği Stockholm’dü. Geminin güçlendirilmiş, buz kırabilen pruvası çarpışmayla paramparça olarak Andrea Doria’nın sancak tarafına doğru girdi ve Andrea Doria’ya da büyük hasar verdi.

Stockholm çarpışmadan sonra halen çalışır durumdaydı ve Andrea Doria’daki yolcuların bir kısmını alabildi ancak çarpışmada 52 kişi can verdi.

Kazanın gerçekleştiği dönemde Andrea Doria İtalya’da zamanının en hızlı, en büyük, en güvenli ve en lüks gemisiydi. Deniz sisli ancak sakindi, iki gemide de radar vardı ve ekipleri deneyimliydi.

Çarpışma ve sonrasında yaşananlar medya tarafından geniş bir şekilde işlendi. 1956 yılının en ilgi çeken olaylarından birisi bu kaza olmuştu. Çarpışmanın tam sebebi, Andrea Doria’nın neden battığı hiç bir zaman tam olarak açıklanamadı.

Andrea Doria, kıtalar arası seyahatte uçaklar en çok tercih edilen taşıt haline gelmeden önceki dönemin son büyük transatlantik yolcu gemisiydi.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı