Anima Mundi-Dünyanın Ruhu

Anima Mundi-Dünyanın Ruhu

anima_mundi

Anima Mundi

Anima Mundi Latincede “Dünyanın Ruhu” anlamına gelir. Doğanın tamamına yayılmış, evrensel bir enerji olarak kabul edilir.

Bazı geleneklerde Anima Mundi tanrının feminen yaratıcı gücü olarak tarif edilir. Anima Mundi bazen Hinduizmdeki yaratıcı güç olan “Shakti” kavramıyla da karşılaştırılır.

Robert Fludd’ın Makrokosmos ve Mikrokosmos’un Tarihi adlı eserinde Anima Mundi “meleksel bir doğanın olağanüstü aklı” ya da “evreni saran tanrısal zeka” olarak tanımlar.

Dünyanın bir ruhu olduğu teorisi en az Avrupa felsefesinin kendisi kadar eskidir. En eski filozoflar “yaşamın kaynağı” tanımını kullanırdı. Platon bazıları tarafından bu kavramın sahibi olarak görülür ve “maddenin canlılık prensibi” tanımını yapar.

Kavram, Stoacı ve Neo-Platoncu okullara büyük etki etmiştir. Stoacılara göre Anima Mundi evrenin tek yaşam kaynağıydı.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı