Animizm

Animizm

animism

Animizm

 

Latince ruh anlamına gelen anima sözcüğünden türeyen animizm, doğada her varlığın bir ruhu olduğu inancıdır.

 

Animistler canlı ya da cansız her nesnede bir yaşam gücü olduğunu ve insan gibi diğer tüm varlıkların da birer amaç ve karaktere sahip olduklarını savunurlar. Animistler ağaçlarda, akarsularda, rüzgarda, kayalarda bir hareket, canlılık ve ruh görürler. Tüm evreni saran bir ruh vardır bu ruhun yansıması ya da bir parçası bütün nesnelerde bulunur.

 

Pek çok toplulukta animizm halen yaygın bir inanıştır. Özellikle Afrika, Uzakdoğu ve Latin Amerika’nın bazı bölgelerinde, çoğunlukla kırsal bölge topluluklarında bu inanışa ve inanışın gerektirdiği yaşam tarzına rastlanır. Animizmde insan en üstün varlık olarak görülmez, canlı ya da cansız tüm doğa unsurları, tüm varlıklar eş değerdedir ve evrensel ruhun birer parçasıdır. Dünya insana ait değildir, bu gezegen diğer varlıklarla paylaşılmaktadır. Hayvanlara ve doğaya saygı bu topluluklarda en temel ilkedir. Ama bunu yazılı bir kural olarak da koymazlar ya da özel bir çaba ile yapmazlar, bir yaşam biçimi olarak kendiliğinden uygularlar.

 

Animizm kavramı ilk kez Sir Edward Taylor tarafından antropolojik eseri Primitive Culture’da (İlkel Kültür) (1871) dile getirilmiştir. Her varlıkta tanrısal bir öz olduğunu savunan her düşünce animistik olarak adlandırılabilir.

 

Orta Asya kültürleri ve Türklerin eski inancı şamanizmde de animistik öğeler bulunur. Bunun bazı yansımaları Anadolu’daki bazı geleneklerde halen görülebilmektedir.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı