Anıt Taş: Stonehenge

Anıt Taş: Stonehenge

stonehenge

STONEHENGE

İngiltere’se Silisbury’nin 13 kilometre kuzeyinde bulunan tarih öncesinin en ünlü anıt taşıdır.

Çoğunun 41 metrik ton ağırlığında olan 150 kaya parçasından oluşmaktadır.  Bu ağırlık yaklaşık 6 fil ağırlığındadır. Binlerce yıldır insanlar uzak bölgelerden bu anıtı ziyarete gelse de ne zaman ya da kim tarafından yapıldığı konusunda hala belirsizlik vardır.

Antik mitlere göre dans eden devler yakalanır ve güneş ışığı altında bu anıtın yapımında kullanılan taşlar haline dönüştürülmesi sağlanmıştır.  Artur’un kurmuş olduğu coğrafya zamanında inşa edildiği düşünülmekle beraber bu taşların doğa üstü sihirli güçleri olduğuna inanılmıştır.

Seramonik dini törenlerde bu taşların kullanımının çok eski tarihlere kadar dayandığı konusunda kazı buluntuları da vardır.

Milattan önce 3500 ile milattan önce 1100 yılları arasında bu inşanın üç evresi olduğuna inanılır. Bu anır içinde 56 daire şeklinde olan mezar çukurluğunu içerir. John Aubrey 17. Asırda burayı keşfetmiş ve bu hollere Aubrey adını vermiştir.

İl evrede (MÖ.2100)  Güney Galler’in Preseli dağlarından gelen mavi kayaların kullanıldığı düşünülmektedir. Daha sonra (MÖ.2000)  ise 30 metre uzunluğunda dizilmiş olup dik duran taşlar kullanılmıştır.  Son evrede (MÖ.1500) ise tekrar mavi kayalar kullanılmış ve nalların varlığı günümüzde de devam etmektedir.

Bu taşların kullanımının uzun süresi, mimarisi ve kullanımı onun tek bir karakteristik yapıya sahip olduğunu gösterir. Geleneksel teze göre ise bu bir Druid tapınağıdır ve savunmasızdır çünkü Hıristiyanlık burada etkili olana kadar Druidler görünmüyorlardı.

Bu yapının mistik anlamını ortaya koyabilmek ve tarih öncesi anlayışla değerlendirebilmek için çalışılsa da restorasyon çalışmalarının fazla olması sebebiyle orijinalliğinin fazla kalmaması sadece tahminlere dayalı bir fikir beyan edilmesini sağlayabilmektedir. Yine de milattan önce 2000’li yıllarda yapılmaya başlandığı düşünülmektedir.

Tarih öncesinin tek sembolü değildir fakat hayatını sürdüren ender sembollerden birisidir. Bu yapının mistik yanı aydınlatılmaya çalışılsa da modern çalışmalar bile burada yetersiz kalmaktadır.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı