Ankh Kehanet

Ankh Kehanet

egypt_ankh

Ankh

Zaman zaman Anhk olarak da söylenir.

Üst kısmı tutacak şeklinde olan bir haç işaretidir. Latincede ‘crux ansata’ yani tutacaklı haç olarak bilinir. Antik Mısır’da yaşam sözcüğünün hiyeroglifik sembolüdür. Şekil sandalet askısını ya da sihirli bir düğümü de andırır. Nereden kaynaklandığı tam bilinmemektedir.

Ankh sembolü çeşitli topluluklarda farklı anlamlarla da kullanılmıştır. Anlamlarından birisi de ‘mutlu ve ebedi bir yaşam’dır.

Ankh özellikle Antik Mısır mezarlarında görülür (Kral Tutankamon mezarı gibi), tanrı ve firavunlar da çoğu zaman ellerinde Ankh tutarken resmedilirler. Hiyeroglifik kavramlarda sağlık ve mutlulukla ilgisi olan sembol, Antik Mısır toplumunda yemin ederken de kullanılırdı.

Bu sembolün Hıristiyan haç sembolünün de kökeninde olduğu düşünülmektedir. Ankh sembolünün kadın ve erkeğin birliğini simgelediğine, üst kısımdaki yuvarlağın kadının rahmini, dikey kısmın ise erkek cinsel organını temsil ettiğine inanılır. Bazı yorumlara göre, üst kısımdaki yuvarlağın Hıristiyan haçında bulunmaması kutsal üçlemedeki değişime işaret eder. Anne, baba ve oğul şeklindeki kutsal üçlemeden kadın çıkartılmış, yerine baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesi gelmiştir.

Ankh aynı zamanda bereketin sembolüdür, hayatın yaratılışı ve sürdürülüşünü temsil eder.

Günümüzde bu sembol pek çok Neo-pagan, okültist, büyüyle ilgilenen kişi ya da başka kitlelerce takı olarak kullanılmaktadır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı