Anthropomancy-İnsan Kehaneti

Anthropomancy-İnsan Kehaneti

human-sacrifice_1640

Anthropomancy

Splanchomancy, Spamastomancy, Anthromancy, Anthropomancia, Anthropomancie, Anthropomantia, Anthropomanzia, Anthroposcopia, Anthroposcopy ve Antinopomancy isimleriyle de bilinir.

Yunanca adam ya da insan anlamına gelen ‘anthropos’ ve kehanet anlamına gelen ‘manteia’ sözcüklerinin bileşiminden oluşan Anthropomancy oldukça vahşi bir kehanet metodudur. Bu uygulamada ölen ya da ölmekte olan birinin organları, özellikle bağırsakları incelenerek bunlarda gelecekle ilgili işaretler aranır. Çoğunlukla organları kullanılan insanlar bu iş için kurban edilmiş olur.

Kurbanların organlarının yanı sıra ölüm esnasındaki kasılmaları, çığlıkları, düşüş şekilleri, kanama şekilleri ya da son nefeslerini ne kadar sürede verdikleri bile kehanet açısından incelenir.

Bu korkunç ve barbarca uygulamanın tarihi oldukça eski zamanlara dayanır. Anthropomancy kehanetlerinin Neolitik çağda başlamış olabileceği düşünülmektedir. Kurbanın cesedi yarılıp açıldıktan sonra organları çıkartılır ve incelenir. Organların rengi de kehanet için bir işarettir. Kurban sunağa çok isteksizce giderse, onu öldürecek baltadan kaçmayı başarırsa, öldürülürken yeterince kanı akmazsa, iç organları çürümüş ya da kusurluysa, kalbi çok küçükse tanrıların bu duruma kızacağı ve kurban veren toplumu cezalandıracakları düşünülür. Eğer kurban etme işlemi yolunda giderse ve kurban sağlıklı bir bedene sahipse bu da iyiye işarettir.

Yakma yoluyla yapılan kurbanlarda ise kurban hızlı bir şekilde yanıp küle dönüşmeye başlarsa bu makbul sayılır.

Anthropomancy uygulamalarının bir türü olan Antinopomancy ise özellikle çocukların kurban verildiği bir uygulamadır. Splanchomancy adı verilen bir diğer metodda ise kadın kurbanlar kullanılır. Sümerler, Babilliler, Japonlar, Keltler, Komançiler, İnkalar, Aztekler, Eski Mısırlılar, İskitler, Yunanlılar tarihlerinde Antropomancy ve insan kurban etme uygulamaları yapmıştır.

Bu barbarca uygulamanın çok yaygın olduğu bir diğer medeniyet de Roma’dır. İnsan kurban etme uygulamaları dünyanın bazı bölgelerinde Orta Çağ’da hala devam etmekteydi. Anthropomancy’de en yaygın kullanılan organlar mide, bağırsaklar, akciğerler, genital organlar, dalak, kalp ve büyük atardamarlardır.

Yine barbarca bir başka Antropomancy metodu da kurbanın yüksek bir kayadan denize yya da köprüden nehre atılmasıdır. Bu uygulamada kurbanın çığlıkları, düşüş şekli ve suya ilk vuran uzuvları kehanet açısından yorumlanır. Bazen kurbanların volkanlardan, yüksek kulelerden atıldığı da olur.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı