Antik Dünyanın Yedi Harikası

Antik Dünyanın Yedi Harikası

queen_of_the_amazons

SEVEN WONDERS OF THE ANCİENT WORLD

Bazı abideler seçilerek dünyanın yedi harikası olarak kabul edilmiştir.

Antik döneme ait insan yapımı abidelerden yedisinin altısı ya doğal afetlerle ya da insanların sebebiyle yıkık harabe durumdadır.

Liste farklılaşsa da 6. Asırda kabul edilen liste ortak payda olmuştur. Bunların isimleri:  1)Yaklaşık 4500 sene önce yapıldığı kabul edilen ve günümüzde de varlığını sürdüren Mısır Piramitleridir.

2)1. asır depremleri neticesinde yıkık olan milattan önce 6. Asırda inşa edilen Babil Asma Bahçeleridir.

3)Olimpia’daki Zeus heykeli. Milattan önce 435’te inşa edilmiştir. 5.ve 6. Asırda gerçekelşen yangınlarda harabe halini almıştır.

4)Halikarnas müzesi; Milattan önce 351 yılında inşa edildi ve milattan sonra 1494 yılındaki sel ile de harabe olmuştur.

5)Artemis Tapınağı;  Efes’te milattan önce 550 yılında inşa edildi. Milattan önce 356 yılında çıkan yangınla ilk yıkıntıyı yaşamış, Got saldırıları neticesinde de milattan sonra 268 yılında tekrar restore edilmiş bu yapı harabeye dönmüştür.

6) Rodos Heykeli, milattan önce 292-280 yılları arasında inşa edilmiştir. Milattan önce 226 yılındaki depremle yıkılmıştır.

7) İskender’in deniz feneri;  Milattan önce 280 yılında inşa edildi. Milattan sonraki 1303 ve 1323 yıllarındaki iki depremle yıkılmıştır.  1480 yılında Mısır sultanı Qaitbay  bir hisar inşa etmiş ve oradan kalan bazı taşları bu hisar yapımında kullanmıştır.

Heredot’un da yapmış olduğu ve içinde anıtların, heykellerin, binaların olduğu listesi de vardır ve bir çok yazar da kendilerince liste oluştursa da genel kabul gören en son hazırlanan listedir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı