Antropofaji-Yamyam Kehaneti

Antropofaji-Yamyam Kehaneti

barbecue

Antropofaji

Antropofaji insanların başka insanların etini yemesi eylemine verilen isimdir. Kanibalizm ismiyle de bilinir. Halk arasında ise yamyamlık olarak adlandırılır.

Yamyamlık, ya da antropofaji, tarih öncesi dönemlerde ve ilkel toplumlarda tüm kıtalarda rastlanan bir alışkanlıktır. Günümüzde Papua Yeni Gine’nin ücra kesimlerinde halen sürmekte olduğunu iddia edenler vardır. Batı ve Orta Afrika’da, Sumatra adası, Melanezya adaları ve Polinezya’da ise bu alışkanlık yakın zamanlara kadar canlıydı. Kuzey ve Güney Amerika’daki bazı Kızılderili kabileleri, Avustralya aborjinleri ve Yeni zelanda Maorileri arasında da geçmişte yamyamlığın uygulandığına dair bulgular vardır.

Kanibalizmin sebepleri çok çeşitlidir. En öncelikli neden, alışkanlığın geliştiği bölgede yiyecek kaynaklarının çok kısıtlı olmasıdır. Bazı gruplar ise basitçe insan etinin tadını sevmişlerdir. Ayrıca cezalandırma, intikam, büyü ve bazı ritüeller için de yamyamlık yapıldığı olmuştur. Bazı kabilelerde zafer kazanıldığında öldürülen düşmanlar yenir. Bazı geleneklerde ölen aile bireylerinin yendiği de olur ki bu ölüye saygı ve onu yaşayan akrabalarının bedenlerinde yaşatma amacıyla yapılır. Eski Latin Amerika uygarlıklarında insanların tanrılara kurban edilmesi ve öldürülen kurbanın yenmesi de sık yaşanan bir olaydı. Yenilen kişinin gücünün yiyene geçtiği inancı hemen hemen tüm yamyam topluluklarda görülür.

Medeni toplumların bireyleri de zaman zaman kanibalizmle karşı karşıya kalırlar. Bu genellikle sıradışı, çaresiz kalınan durumlarda yaşanır. ABD Kaliforniya’daki Sierra Nevada sıradağlarında 1846’da yaşanan olay bunun bir örneğidir. George Donner liderliğindeki 90 göçmen şiddetli kar fırtınasına yakalanmış, hayatta kalanlar açlıkla boğuşurken ölen arkadaşlarını yemeye mecbur olmuştur. 1970’lerde And Dağları’nda yaşanan uçak kazasında da kurtulan kazazedeler ölen yolcuları yiyerek hayatta kalmayı başarmıştır.

19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında yaşanan pek çok savaş yenilgisinde de yamyamlık örnekleri görülür. Bazen kazanan taraf ta mecbur olmadığı halde bu zalimce uygulamayı yapmıştır. “Hanover Vampiri” Fritz Haarmann ise medeni dünyada saf bir kötülük içgüdüsüyle, sebepsiz yamyamlık yapmış tarihi bir örnektir. 1924’te yaşanan Hanover Vampiri olayında Haarman’ın 27 oğlan çocuğunu öldürdüğü, etlerinden sosis yaptığı ve yediği ortaya çıkmıştır. Haarmann insan etinden yapılma bu sosisleri domuz sosisi adı altında kandırdığı insanlara da satmıştır.

İskoçya’da yaşanan Alexander Sawney Bean olayı ise tarihteki belki de en korkunç yamyamlık olayıdır. Kral James VI döneminde yaşayan Alexander Sawney Bean ailesiyle birlikte yol kesip soygunculuk yapıyordu. 8 oğlu ve 6 kızı bulunan Bean, torunları da doğup ailesi büyüdükçe 50 kişiyi aşkın nüfusa ulaşan ailesini elinin altındaki en yakın yiyecek kaynağı ile yani insan etiyle beslemeye başladı. Aile mallarını yağmaladıkları insanları öldürüyor, taze etlerinin ihtiyacı kadarını yiyor, gerisini ise kurutarak saklıyordu. Ailenin yakalanana kadar yaklaşık 1000 kişiyi öldürüp yediği ortaya çıkmıştır. Dönemin resmi makamları Sawney Bean ve ailedeki diğer erkeklerin uzuvlarını kesip son damlalarına kadar kanları akacak şekilde işkenceyle öldürmüş, ailenin kadın ve çocuklarını ise ateşte yakmıştır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı