Anubis Kehaneti

Anubis Kehaneti

Anubis-42890520237

Anubis

Anpu olarak da bilinir.

Çakal ya da köpek başına, insan gövdesine sahip bir Mısır tanrısıdır. Ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına yönlendirir ve Osiris‘e ölenlerin yargılanmasında yardım eder. Anubis cenaze işleri ve ölülerin bakımı ile ilgili bir tanrıdır. Mumyalamanın da mucidi olarak bilinir.

Cömert ve iyi bir tanrı olarak bilinen Anubis yeraltı dünyasında (Duat) ölülerin ruhunu ya da kalbini tartma işi sırasında eşlik eder, gökyüzündeki tanrı Ra’nın cennet krallığı da da en az yeraltı kadar Anubis’in evidir.

Anubis’e tapınma çok eski zamanlarda başlamıştır. Osiris’ten bile önce Anubis kültünün var olduğu düşünülmektedir. Anubis, Abydos’un yerel tanrısıydı, Lycopolis ve çevredeki şehirlerde tapınılırdı. Anubis ismi ise aslında Mısır dilinde Anpu olan isminin Yunancalaşmış halidir. Yunanlılar ve Romalılar klasik çağda Anubis’e tapmaya devam etmiştir. Antik Romalı yazarlar bu tanrıdan sık sık söz ederler. Hatta eski Roma kentinde Anubis için bir adak yeri vardır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı