Apantomancy-Kara Kedi Kehaneti

Apantomancy-Kara Kedi Kehaneti

kara kedi resimleri

Apantomancy

 

Yunanca karşılaşmak anlamına gelen “apantomai” kelimesinden türeyen Apantomancy, hayvanlarla yaşanan karşılaşmalara göre yapılan şans yorumlarına verilen isimdir. Günümüzde hala devam eden “Kara kedi ile karşılaşmak uğursuzluk getirir” şeklindeki çok yaygın batıl inanç Apantomancy kavramının en iyi örneğidir.

 

Kuşlar, kediler, köpekler ve tavşanlar şans açısından en çok yorumlanan hayvanlardır. Orta Çağ Avrupasında tavşan ve keçilerle karşılaşmak iyi şans sayılırdı. Buna rağmen Henry Watson’ın “Dystaues İlahileri” (1507) kitabında tavşan görmenin kötü şans getireceği yazar. Watson bunu “Önce tavşan gelir, ardından da bela” diye açıklar.

Meksika’nın başkenti Mexico City de Aztekler zamanında bir Apantomancy yorumu ile kurulmuştur. Aztek kahinler bir kaktüs bitkisinin üzerinden kalkarak ağzında canlı bir yılanla uçan kartal görmüşler, bunu gördükleri noktada şehri kurdurmuşlardır. Bu kartal günümüzde Meksika devletinin armasıdır. Kızılderili çocuklarına hayvanların isimlerinin verilmesi de Apantomancy örneğidir. Kızılderili anneler doğumdan sonra karşılaştıkları hayvanların isimlerini çocuklarına koyardı.

İngiltere Yorkshire’daki balıkçılar ise 19. yüzyılda hala limana giderken yolda bir dört ayaklı hayvanla, özellikle köpekle karşılaşmanın o günkü balık avı açısından uğursuzluk getireceğine inanıyorlardı. Bu nedenle köpekleri öldürdükleri de oluyordu.

 

Antik Avrupa’da beyaz fare görmek uğur sayılırken akbaba ise birisinin öleceğinin kesin işaretiydi. Yarasa ve kuzgun görmek ise hastalık belirtisi sayılıyordu. Mavi bir kuş görmek yakında mutlu bir olay yaşanacağını haber verirken, genç bir kız evine giderken bir köpek tarafından takip edilirse ardından yakışıklı bir kocanın geleceğine inanılıyordu.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı