Apokalips

Apokalips

mahser4atl.resized

Apokalips

Apokalips Yunanca’daki “apokalypto” yani “ortaya çıkartmak” sözcüğünden gelir ve İncil’deki son kitabın adıdır. “Vahiy Kitabı” ya da “Esinleme Kitabı” olarak da bilinir. Aynı zamanda apokalips kavramı dünyanın sonu, kıyamet ve Deccal ile ilgili kehanetler içeren ya da bunlardan bahseden her türlü metni, sanat yapıtını ve benzerlerini kapsar. Kıyametle ilgili anlatılara “apokaliptik”, edebiyat, çizgi roman ve sinemada kıyamet sonrasına dair distopyalara “post-apokaliptik” adı verilir. Apokalips şeytanın sembol rakamı 666 ile de bağlantılandırılır. Anlamı bilinmeyen bu mistik rakamın ardında Deccal olduğu düşünülür.

Günümüzde artan çevre problemleri, açlık, hastalıklar, yoksulluk ve suç oranları insanların kıyametten daha da çok bahsetmesine neden oluyor. Nükleer kazalar, küresel ısınma, yok olan ormanlar, petrol sızıntıları, kuraklık ve çölleşme, kuyrukluyıldızların ve göktaşlarının dünyaya yakın geçişleri, depremler, kasırgalar insanlara kutsal kitaplarda tarif edilen kıyameti anımsatıyor. Öte yandan, bugünkülerden farklı olsa da problemler ve doğal felaketler insanlığın her zaman gündeminde oldu. Dolayısıyla ölüm korkusu gibi çok doğal bir iç güdüye dayalı olan dünyanın bir gün yok olacağı endişesi ve buradan çıkan kıyamet anlatıları insanlık tarihi kadar eski.

Patmoslu Yuhanna’nın (St. John) Apokalips kitabı 7 mührün kırılmasından ve 7 borunun çalınmasından söz eder. İlk 4 mühür Mahşerin Dört Atlısı’nı yani salgın, açlık, savaş ve ölümü serbest bırakacak, dünyaya yayacaktır. Beşinci mühür şehitleri ve ermişleri ortaya çıkartacaktır. 6. mühür doğal ve çevresel felaketlere yol açacaktır. Çok büyük depremler olacak, güneş kararacak, ay kan rengini alacaktır. Dev meteorlar rüzgarla bir ağacın dallarından düşen meyveler gibi dünyaya düşecektir. Kitapta bunlar yaşanırken insanların kendilerini dağların yükseklerindeki kayalıklarda, kovuklarda, sığınaklarda saklayacakları belirtilir. Bugün bu sözler bazılarınca Patmoslu Yuhanna’nın nükleer bir felaketten kaçan insanları anlattığı şeklinde yorumlanmaktadır.

Bir sonraki bölümde Aziz Yuhanna dünyanın dört köşesindeki dört meleğin rüzgarları durduracağından, denizde, karada, ağaçlarda hiç bir esinti olmayacağdan bahseder. Tam anlamıyla fırtınadan önceki sessizlik yaşanacaktır. Bunun ardından, kıyametin en yıkıcı olayları başlamadan tanrının hizmetkarlarının alınlarında özel bir işaret belirecektir ve bu insanlar zarar görmeyecektir.

Son olarak 7. mühür kırıldıktan sonra gökgürültüleri, şimşekler, depremler, volkanik patlamalar yaşanacak, alev alev yanan büyük bir dağ denizi kan rengine boyayacak ve balıkları zehirleyecektir. Gökten büyük bir yıldız dünyaya düşecek, bundan sonra sular acı hale gelecek ve insanları zehirleyecektir.

Bir başka paragrafta zehirli bir çekirgenin de ortaya çıkarak sürüler halinde etrafa saldıracağından söz edilir. 4. kıyamet borusu üflendiğinde ise kozmik değişimler meydana gelecek, güneşin, ayın, yıldızların bir kısmı zarar görecek veya yok olacaktır. Bunun ardından gece ve gündüz kaybolacaktır.

İncil’in parçalarından birisi sayılan ve Patmoslu Yuhanna tarafından Ege Denizindeki Patmos adasında yazılan Vahiy Kitabı (ya da Apokalips) büyük oranda Yuhanna’ya gelen doğaüstü “görüntü”lere dayanır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı