Apollon

Apollon

apollo

Apollon (Phoebus)

Roma mitolojisinde Phoebus ya da Phoibos olarak da bilinir.

Apollon Yunan mitolojisine göre Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in (Diana) ise ikiz kardeşidir. Romalılar onu Phoebus olarak adlandırmış ancak Yunanca ismini de kullanmışlardır.

Apollon Olimpos tanrılarının en büyüklerindendi. Zaman zaman güneş tanrısı Helios ile de bir tutulurdu. Bilgeliğin, sanatların, kehanetin, iyileştirici güçlerin, müziğin, şiirin ve ışığın tanrısı olan Apollon erkek gençliğinin mükemmelliğini simgeleyecek şekilde resmedilirdi. Bu tanrı için yapılmış en büyük tapınak Delphi’deydi. Efsaneye göre Apollon tapınağın arazisini Python adlı bir ejderhayı öldürerek elde etmiştir.

Apollon’un sevgililerinden en bilinenleri oğlu Asklepius’un annesi olan Koronis, Daphne ve Cassandra’dır. Mitolojide Daphne ile olan bağlantısından ötürü Apollon’un kutsal ağacı defnedir. Anadolu kökenli bir tanrı olan Apollon’un Anadolu’da pek çok noktada kehanet merkezleri vardı. Bunların bulunduğu belli başlı yerler şunlardı: Didyma Apollon Tapınağı, Hekatonnesoi (Apollonnesoi) – Ayvalık Adaları, Hierapolis – Denizli, Khryse – Ayvacık’a bağlı Gürpınar, Killa, Klaros – İzmir, Klazomenai – Urla, Milet, Myra – Demre, Patara – Kalkan, Pergamon – antik Bergama şehri, Sardes – Lidyanın Başkenti – Manisa, Tenedos – Bozcaada, Telmissos – Bodrum – Gürece Tepeleri, Side – Manavgat – Antalya.

Apollon ve Daphne’nin efsanesi Yunan mitolojisinin en bilinen efsanelerindendir. Daphne deniz tanrılarından Peneus’un kızıdır. Apollon, aşk tanrısı ve Afrodit’in oğlu Eros’un oklarına hedef olup Daphne’ye aşık olur. Kendisi de iyi bir okçu olan Apollon Eros’un okçuluğu ile dalga geçer. Buna kızan Eros intikam almak için Daphne’ye Apollon’dan kaçmasını, aşkına karşılık vermemesini sağlayacak bir başka ok saplar. Daphne Apollon’dan köşe bucak kaçar. Bir gün kaçamayıp Apollon’a yakalanan Daphne babası Peneus’tan yardım ister. Peneus da kızını bir defne ağacına dönüştürür.

Apollon bu acıyı unutmaz, defne ağacının dallarından kendisine bir taç yapar ve bunu sürekli başında taşır. Bu yüzden Apollon her yerde başında defneden bir taç ile resmedilmiştir. Efsanenin Antakya’da Harbiye beldesinde geçtiği rivayet edilir ki Harbiye’de bu iddiayı kanıtlarcasına defne ağaçları arasından şelaleler akar. Ünlü Apollon ve Daphne mozaiği bugün Antakya arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Apollon kültünün Anadolu’nun yerli halkı Hititlere dayandığı düşünülmektedir. Apollon Helen kültürüne daha sonraları geçmiştir. Anadolu’da antik dönemlerde ana tanrıça ile birlikte tapınılan en büyük tanrı Zeus değil Apollon olarak görülürdü.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı