Arachnomancy-Böcek Kehaneti

Arachnomancy-Böcek Kehaneti

black-widow-spider

Arachnomancy
Arachnomancy örümceklerin davranışlarından kehanet için faydalanma metodlarına verilen isimdir.
Antik İnka medeniyeti Arachnomancy kehanetlerini en yaygın uygulayan medeniyetlerdendi. Suçların araştırılmasından hastalıkların teşhis ve tedavisine, tanrılara verilecek kurbanlara kadar herşey örümcekler ve ağları gözlemlenerek anlaşılmaya çalışılırdı. Kahin, kendisine bir şey danışıldığı zaman kavanozda kapalı tuttuğu büyük ve tüylü örümceğini kullanırdı. Sığ bir kaba koka yaprakları konur ve örümcek buraya bırakılırdı. Örümceğin yürüyüşüyle yer değiştiren yapraklar kahin tarafından yorumlanırdı. Özellikle Orta ve Kuzey Peru bölgeleri Arachnomancy uygulamalarında başarılı kahinleri ile ünlüydü.
Antik Çin’de ise 7. ayın 7. gününde örümcek yakalayarak kutuya kapatmak ve bu örümceklerden kehanet için faydalanmak yaygın bir uygulamaydı. Sabah örümceğin kutusu açılıp nasıl bir ağ ördüğüne bakılırdı. Ağ kalınsa bu iyiye işaret sayılırdı, örümcek az çalışmış ve düzgün bir ağ örmemişse bu uğursuzluk olarak algılanırdı.
Örümceklerle ilgili pek çok batıl inanç vardır. Müslümanlar örümcek öldürmekten imtina ederler çünkü düşmanlarından kaçan peygamber Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği sırada sığındığı Sevr mağarası girişine ağ ören bir örümcek sayesinde kurtulduğu rivayet edilir. Hz. Muhammed bu mağarada Hz.Ebu Bekir ile birlikte kalmıştır.
Hıristiyanlar ise bir örümceğin ağ örerek henüz bebek olan İsa peygamberi Kral Herod’dan koruyup kurtardığına inanırlar. Kral Davut ve Büyük Frederick için de örümcekle ilgili benzer hikayeler anlatılır.
Halk arasındaki inançlara göre, sabah vakti örümcek görmek bir felaketin ya da acının yaklaştığına işarettir. Akşam vakti görülen örümcek ise parasal sıkıntıları haber verir. Bir örümceği ağ örerken görmek birisinin arkanızdan iş çevirdiğine delalettir. Ağ ören birden fazla örümceği aynı anda görmek ise kuraklığın yaklaştığını haber verir. Duvara tırmanan bir örümcek görmek dileklerinizin gerçekleşeceğini işaret eder. Elbiseleriniz arasında örümcek görürseniz bu gelecek paranın habercisidir. Tavandan üzerinize doğru inen bir örümcek size yüklü miras kalacağını haber verir. Kapınıza ağ ören bir örümcek misafir geleceğini haber verir. Evde büyük ve siyah bir örümcek görürseniz bu bir ölüm habercisidir.
Batı Afrika ülkesi Kamerun’daki pek çok kabile de Arachnomancy uygulamaları yapar. Çok çeşitli varyasyonları bulunan bu uygulamalarda temel olarak örümceklerin kuru yapraklardan yapılmış ve üzerlerine semboller çizilmiş özel kartları ne şekilde hareket ettirdikleri yorumlanır. Üzerlerinde farklı semboller bulunan 300’e yakın farklı kart vardır. Bugünkü kahinlerin kullandıkları örümcek falı kartı sayısı azalmıştır. Bu kabilelerde hemen herkes kartların anlamlarını ve örümcek falının temel ilkelerini bilir. 50 yaş üzerindeki hemen hemen her kabile üyesi bu kartlara sahip olup kehanette bulunabilir. Bu fallarda örümceklerin yanı sıra kum yengeçleri de kullanılır. Kamerun halkı arasında, özellikle örümcek falının yaygın olduğu kabilelerde örümcek öldürmek çok büyük bir suç sayılır. Örümceklerin bulunması ve bakımından da sorumlu olan mod ngam (örümcek adam) adı verilen ustalar büyük saygı görür.
Örümcek ağları bereket sembolüdür, örümcek ağlarına zarar vermenin bolluğu, bereketi, gelecek zenginliği de kötü etkileyeceğine inanılır.

1 Comment

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

  © 2015 Fal-Falcı