Archeomancy-Eski Kehaneti

Archeomancy-Eski Kehaneti

archaeo

Archaeomancy

Yunanca arkhaios (antik) ve manteia (kehanet) sözcüklerinden türetilmiş Archaeomancy, kutsal eski eserlerin yardımıyla geçmişi, bugünü ve geleceği yorumlama sanatıdır.

Tarihin başlangıcından beri insanlar tarihi eserleri tanrılarla daha yakın ilişkiler kurmak ve kehanetlerde bulunmak için araç olarak kullanılabilecek kutsal emanetler olarak gördüler. Bugün bile tarihi eserler önemlerini koruyor. Bir sürü yaşanmışlığı ve bilgeliği içlerinde taşıyan kalıntıların antik insanlarca mistik uygulamalarda kullanılmış olmaları şaşırtıcı değil.

Archaeomancy uygulamalarının en yaygın şekli, bir kahinin gerekli duaları ya da sihirli sözcükleri söyledikten sonra kutsal objede gelecekten haber veren görüntüler belirene ya da kahin bir trans haline girip ilahi mesajlar alana kadar objeye bakmaya devam etmesidir.

Archaeomancy uygulamaları arasında su veya kum kullanılan varyasyonlar da vardır. Bazen tarihi eser ya da kutsal obje küçük bir nesne yerine başlı başına bir yer, mağara, tapınak, sunak, göl, havuz, su kaynağı da olabilir. Dodona’daki kehanet tapınağında kahinler kutsal bir çeşmeden akan sesleri ve bahçedeki bir ağacın hışırtılarını yorumlardı. Buradaki çeşme ve ağaç Archaeomancy sanatındaki kutsal objelere birer örnektir.

Geleceği, gelecekte dünyada neler yaşanacağını arkeolojik bilgilere ve tarihsel olaylara dayanarak tahmin etme çalışmalarına da Archaeomancy adı verilir.

1 Comment

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

  © 2015 Fal-Falcı