Argonotlar-Altın Post Efsanesi

Argonotlar-Altın Post Efsanesi

706px-Krater_Niobid_Painter_A_Louvre_G341

Argonotlar

 

Yunan mitolojisindeki Altın Post efsanesi ya da Argonotlar Destanı adlarıyla bilinen mitolojik öykünün kahramanları. Argonotlar, Argo gemisinin mürettebatıdır. Argo gemisi ise adını gemiyi inşa eden Argus’tan alır. Argonotların lideri Iason, Tesalya’daki Iolcus krallığının hükümdarının oğludur.

 

Iason, aralarında Herakles ve Orfeus gibi büyük kahramanların da bulunduğu arkadaşlarını toplayarak 55 kürekli Argos gemisi ile Yunanistan’dan Karadeniz’e doğru ilerler. Amacı, zenginliğin sembolü sayılan efsanevi “Altın Post”a ulaşmaktır. Altın post Karadeniz’de bugün Türkiye’nin Doğu Karadeniz sahillerini ve Gürcistan sahilini kapsayan Kolhis ülkesinin kralı Aetes’in elindedir. Bu ülkenin halkı bugünkü Lazların atalarıdır.

 

Kral Aetes altın postu vermek istemez ve askerlerini postu çalan Argonotların peşinden gönderir. Ne var ki, kralın kızı Iason’a aşık olmuştur, hem postu kendi elleriyle Iason’a verir, hem de kendisi de Iason ile birlikte babasını terk eder. Kral Aetes’in askerleri altın postu geri alamaz. Iason ülkesine döner ve altın postun ona getirdiği itibar sayesinde sallantıda olan hakimiyetini geri kazanarak tahtı ele geçirir.

 

Bütün bu olaylar Truva savaşından önce yaşanmıştır. Argonotlar Destanı’nda gidilen rota Anadolu’nun tüm Kuzey Ege, Marmara, Boğazlar ve Karadeniz sahillerini kapsar. Destanın ilk durağı Limni adası, ikinci durağı Semadirek adasıdır, bundan sonra Çanakkale boğazından girilerek Anadolu’daki ilk durak olan Kyzikos’a varılır. Burası günümüzdeki Kapıdağ yarımadasıdır. Bu durakta Argonotlar Kyzikos kralını yanlışlıkla öldürürler ve ormanda arkadaşları Hylas ile Herakles’i kaybederek geride bırakmak zorunda kalırlar. Buradan sonraki durak günümüzün Kadıköy’ü Khalkedon’dur. Ardından Argonotlar o dönemde “Çarpışan Kayalar” olarak bilinen ve çok tehlikeli olarak görülen İstanbul Boğazı’nı geçerek Karadeniz’e çıkarlar. Karadeniz’de Amazonlar ile karşılaşan Argonotlar nihayet Kafkas dağlarının kıyılarındaki Kolhis’e varırlar.

1 Comment

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

  © 2015 Fal-Falcı