Arpa Kehaneti: Alphitomancy

Arpa Kehaneti: Alphitomancy

indir

Alphitomancy, arpa ve benzeri tahıllar aracılığı ile kehanette bulunma uygulamasıdır. Aleuromancy uygulamaları ile bağlantısı vardır.
Bu antik kehanet metodunda, arpa ile hazırlanmış özel kek ya da ekmekler suçlu olduğundan şüphelenilen kişilere yedirilirdi. Eğer yiyen kişi ekmeği lezzetsiz bulursa, ciddi sindirim sıkıntıları çekerse hattâ boğulursa bu onun suçlu olduğuna işaret ederdi.
Benzer bir uygulama Orta Çağ İngilteresi’nde “lanetli ekmek” adıyla yapılmaktaydı. Özel hazırlanan ekmek dilimlenip arasına peynir konurdu. Yiyen kişi rahatsızlanırsa suçlu bulunurdu. Bu bir çeşit mahkeme uygulaması haline gelmişti.
Ekmekte özellikle arpa kullanılmasının sebebi yapışkan bir kıvam vermesi ve kurbanların boğulmasına daha kolay yol açabilmesiydi.
Eğer bir suç için birden fazla şüpheli varsa Alphitomancy daha da yaygın bir şekilde uygulanıyordu. Tüm suçlulara özel ekmek yediriliyor, masumlar ekmeği rahatça yerken suçluların boğulacağı düşünülüyordu. “Yalan söylüyorsam şu ekmeği yerken boğulayım” şeklindeki geleneksel ifade de bu uygulamadan kaynaklanır.
Özel arpa ekmeğinin yapımı ustalık ve titizlik gerektiriyordu. Alphitomancy için yapılacak ekmeğin hazırlanışı için belli bir miktarda saf arpa süt ile yoğuruluyor, biraz tuz ekleniyordu. Bu hamur yağlı kağıt üzerine serilerek pişiriliyordu. Fırından çıkan ekmek hemen ardından verbena yaprakları ile ovulurdu. Bu işlemin ardından dilimlenen ekmek şüphelilere yedirilirdi.
Alphitomancy Orta Çağ sürerken Avrupa’da o kadar yaygınlaşmıştı ki sadece suçluların tespitinde değil eşlerin ya da sevgililerin birbirinin sadakatini ölçmesi için de kullanılır hale gelmişti. Eşi ya da sevgilisinin kendisini aldattığından şüphelenen kişi arpa ekmeğini pişirerek ona yedirmeye çalışıyordu.
Roma yakınlarındaki Lavinium’da efsanevi bir kutsal ormanda Alphitomancy kadınların bekaretini ölçmek için kullanılırdı. Ormanda büyülü bir yılan ya da ejderhanın yaşadığına inanılırdı, gözleri bağlanarak elinde arpa ekmeği ve balla canavarın olduğu yöne doğru gönderilen kadın, eğer bakire yani o zamanın anlayışına göre “masum” ise elindeki ekmek canavar tarafından düzgünce yenirdi ve kadına zarar gelmezdi. Eğer kadın suçluysa canavar ekmeği reddederdi ve kadına zarar verebilirdi.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı