Astragalomancy-Zar Falı Kehaneti

Astragalomancy-Zar Falı Kehaneti

zaar

Astragalomancy

Astraglomancy olarak da bilinir. Yunanca “astragalos” (zar) ve “manteia” (kehanet) kelimelerinin biraraya gelmesinden oluşan terim zar olarak kullanılan kemiklerin (daha çok koyun kemiği) atılarak geleceği tahmin etmeye çalışma uygulamasıdır. Bu kemikler tarih içinde zar şekline dönüşmüştür. Zarın üzerindeki rakam, simge ya da harflere göre kehanette bulunulur.

Antik zamanlarda, kemiklerin üzerine kehanetle ilgili simgeler çizilirdi ve kahin sorulan sorulara attığı kemiğin üzerinde çıkan simgelere göre yanıt verirdi. Bu kemiklerin genelde 4 düz yüzeyi olurdu, bu özellikleriyle 6 yüzeyli küp şeklinedki zarlardan ayrılıyorlardı. Kemikler özel resimlerin çizili olduğu kitap ya da başka zeminlerin üzerinde atılırdı.

Başka bir yöntemde ise, ufak kemikler fırlatılır, kemiğin düştüğü pozisyona, üstte kalan yüzeyin yapısına göre kehanette bulunulurdu.

Antik Roma, Yunan ve Mısır‘da 4 taraflı kemiklerin kehanette kullanımı yaygındı. Modern zarların ise ilk olarak MÖ 1400 dolaylarında Mısırlılar tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

Pek çok antik okült gelenekte Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri zar atmak için en uygun günler olarak kabul edilir. Cuma ve Cumartesi günleri zar atmak hayırlı görülmez. Bazı geleneklerde Pazartesi ve Çarşamba günleri de zar atmak hoş karşılanmaz. Fırtınalı günlerde de zar atılmaz.

Günümüzde zar ile kehanet çok basit bir işlemdir. En yaygın metodda 20 olası cevap 4’den 24’e kadar numaralanarakn bir yere yazılır. İki zar atılır ve zarlardan çıkan numaraların toplamı alınıp yazılır. İkinciye zar atılır, bunların numaraları da ilk alınan toplama eklenir. Çıkan rakamın listedeki cevaplardan hangisinin numarasıyla eşleştiğine bakılır.

Astragalomancy pek çok kehanet sistemi gibi çok kadim bir uygulamadır. Özellikle Mezopotamya ve Afrika’da tarih öncesi zamanlardan beri uygulanmaktadır.

 

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı