Astronomik Saat

Astronomik Saat

1145_174

Günümüzde hala çalışan en eski astronomik saat olan Prag Astronomik Saati’nin tarihi 1410 yılına dayanır. Saatin en eski kısmı Charles Universitesi’nde matematik ve astronomi profesörü olan

prag-meydanındaki-astronomik-saatin-hikayesi_64912Jan Sindel ve saatçi Mikulas tarafından tasarlanıp yapılmıştır. 1400’lerin sonlarına doğru gelindiğinde saat yeniden tasarlanmış ve gotik üsluba göre bir şekil kazanmıştır. 1552’de Jan Taborsky tarafından onarılan saat 16.yy’ı takip eden yıllarda birçok kez durmuş ve tamir edilmiştir. 17.yy’da hareket eden heykelcikler yerleştirilmiş ve Havari motifleri 1865-66’daki büyük tamirat sonrasında eklenmiştir. Saatin üç bileşeni mevcut; birincisi Güneş ve Ay’ın pozisyonlarını gösteren kadran; diğeri havarilerin ve saat etrafında hareket eden diğer cisimlerin hareketini takip eden, gösteren mekanizma ve madalyonlu ve ayları temsil eden bir takvim kadranı. Yerel efsaneye göre Prag Konsülü’nün emriyle kör bırakılan saatçi Hanus işini yapamaz hale gelince karşılığında saat kulesini bozar; sonra uzun yıllar onarılmaya çalışılsa da bir müddet saat çalışmaz. İnanca göre eğer şimdi de saat ihmal edilirse çok büyük bir felaket olacak ve zaman soyutlanacak. Efsanenin dışında saat kulesi fazlasıyla turist çeken bir yapı.

Hanus usta hakkındaki bir diğer rivayete göre; ustanın saati yapmasıyla şehre büyük bir ilgi gelir, öyle başka diyarlardan sırf saati görmek için gelenler olur ve kendi şehirlerine de yapması için Hanus ustaya teklif götürürler ancak o kabul etmez. Kısa bir süre sonra bu teklifler kralın da kulağına gidince başka şehirlerde böylesine görkemli bir saatin olmasını istemediği ve sadece kendi ülkesinin ilginç olmasını istediği için Hanus usta bir daha saat yapamasın diye gözlerine mil çektirir. Bu olaydan sonra işini bir daha yapamaz hale gelen Hanus Usta kendini saat çarkının devinimine bırakarak intihar eder, amacı saati çalışamaz hale getirmektir. Bu olaydan sonra saat bir elli yıl kadar onarılamaz; sonra yapılan sürekli çalışmalar sonucunda olumlu sonuç alınır.

Saatin etrafında ve altında dörder tane kukla bulunmaktadır, bunlar insanlara neleri yapmaları ve yapmamaları gerektiğini anlatır. Saatin etrafındaki kuklalar yapılmaması gerekenleri anlatırken aşağıdakiler yapılması gerekenleri simgeler.

Yapılmamasını öğütleyen kuklalardan biri “kibirlilik” simgesidir, elinde ayna vardır ve kendi kendisine bakmaktadır, diğeri elinde altın torba olan bir tüccardır ve “cimrilik” sembolüdür; üçüncü kukla ise iskelettir; bu da “yaşamdan zevk almamayı, heyecansızlık ve isteksizliği” belirtir. Son kukla da şehvet timsalidir. Gelelim yapılması gerekenleri öğütleyen kuklalara; sırasıyla ilim, adalet, eğitim ve astronomiyi ifade ederler. Her saat başı 12 Havari saatin önünden geçerler, aynı zamanda bir iskelet ölümü hatırlatırcasına başını aşağı yukarı sallarken, diğerleri insanların ölüme olan korkusunu ifade edercesine “hayır” anlamında başlarını sağa sola sallarlar. Saat, insanlara er ya da geç ölümün kaçınılmaz olduğunu ve yaşadıkları her an ölümün onlara yakın olduğunu anlatmak amacıyla yapılmıştır, en ilgi çekici saat kulesidir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı