Ateşin Kralı: Adramelek

Ateşin Kralı: Adramelek

adramelek

Adramelech, Adrammelech, Adramelek, Adar-malik ya da Adramelechk olarak da bilinir.

Asur kenti Sepharvaim’de tapılan ve sunaklarında çocukların yakılarak kurban edildiği bir iblis olduğuna inanılır. Genellikle katır ya da tavus kuşu olarak karakterize edilir.

Bazı demonolojistler Adramelek’in başının katır başı, gövdesinin insan, kuyruk tüylerinin ise tavuskuşundan alınma olduğunu iddia ederler. İnatçı ve güçlü bir iblis olan Adramelek, cehennemin şansölyesi, “Şeytan Kralın Gardırobunun Koruyucusu”, baş şeytanın özel konseyinin (şeytanlar konseyinin) başkanı olarak da bilinir. Bazı demonolojistler Adramelek’i kanatlı ve sakallı bir aslan olarak da tasvir ederler.

Adramelek’in diğer unvanları arasında “Ateşin Kralı”, Beelzebub tarafından kurulan Sinek Tarikatı’nın başkanı, Tanrı’nın düşmanı unvanları da vardır.

Adramelek, Milton’un Kayıp Cennet eserindeki melek Asmadai ile de bağlantısı vardır. Milton aynı zamanda Adramelek’i Uriel ve Rafael tarafından yenilgiye uğratılmış, Asur’un idolü bir melek olarak tasvir eder. Ek olarak, The History of Magic kitabında Adramelek bir at olarak betimlenir ve Babil tanrısı Anu ile ve Moloch ya da Molech ile eşit tutulur. Molech’e tapınım geleneğinde de çocukların yakılarak kurban edilmesi vardır.

Adramelek’in bahsi Eski Ahit’te de iki kez geçer. İlkinde kendisinden Asur kralı Sennacharib’in oğlu olarak söz edilir ve babası Nisrach’a tapındığı sırada tapınakta babasını öldürdüğü söylenir. İkinci kez bahsi geçtiğinde ise “Sefarvitler, Sepharvaim’in tanrıları Adrammelek ve Anammelek’e çocuklarını yakarak kurban ettiler” (2 Kings 17:31.) ifadesi kullanılır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı