Atina

Atina

The Acropolis in Athens, Greece.

Atina

Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Atina, ülkede ekonominin, kültürün ve siyasetin merkezidir.

Dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Atina’da yerleşim 6 bin yıldan fazla zamandır devam etmektedir. Kentteki Akropolis’de neolitik zamanlardan beri yerleşim olduğu ve Atina’nın Avrupa yerleşimin aralıksız sürdüğü en eski başkent olduğu düşünülmektedir.

Kentle ilgili kayıtlı tarih 3 bin yıl öncesine kadar gider. Milattan önce 1400 gibi erken bir zamanda Atina surlarla çevrili ve saldırılara hazırlıklı bir şehirdi. Karanlık çağ olarak adlandırılan MÖ 1200 – 900 yılları arasında, Dor istilalarını takiben, Atina şehri Attika bölgesindeki önemsiz bir kaç şehir devletinden birisiydi. MÖ 9. yüzyılın ortalarında kentin çevresindeki Pire liman bölgesi gibi yerler şehir devletinin topraklarına katıldı. Buradaki kültürel ilerlemeler bugünkü Batı medeniyetinin temelini oluşturdu.

Yunan mitolojisine göre Atena ve Poseidon şehrin hamisi olabilmek için anlaşmazlığa düşerler, bilgelik tanrıçası Atena bir zeytin dalı yaratır, bu barışın ve bereketin sembolü olur. Deniz tanrısı Poseidon ise bir at yaratır ve at savaşın sembolü olur. Tanrılar nihayet anlaşarak zeytin dalını seçer ve kentin adı Atina olur.

Sokrates, Perikles, Sofokles ve başka pek çok ünlü felsefecinin doğum yeri olan Atina, antik dünyaya sayısız yazar, siyasetçi ve sanatçı kazandırmıştır. Milattan önce ilk milenyumda şehir antik Yunanistan’ın en önemli noktası haline gelmiş ve Sparta’yı bile geride bırakmıştı. Bu derin kültürel mirası ve Batı medeniyeti için önemi nedeniyle Atina’nın efsanevi, değerli bir konumu vardır. Kent günümüze kadar sayısız sanatçıya ve yazara ilham kaynağı olmaya devam etmiştir.

Günümüzde bu kadim Yunan başkenti Avrupa’nın 8. en büyük şehridir ve 4 milyona yakın insana ev sahipliği yapar.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı