Axinomancy-Balta Falı Kehaneti

Axinomancy-Balta Falı Kehaneti

axe

Axinomancy

Axiomancy olarak da bilinen Axinomancy Yunanca balta anlamına gelen “axine” ve kehanet anlamındaki “manteia” sözcüklerinden türetilmiş bir terimdir. Balta ile yapılan kehanet uygulamalarına bu isim verilir. Kehanet için genelde oduncu baltası ya da nacak kullanılır.

Axinomancy testere ile yapılan kehanetler için de kullanılır. Yer altı suyu arayan ve bu iş için özel yetenekleri olduğuna inanılan kişiler de bazen su arama çubuğu yerine marangoz testeresi kullanırlar.

Antik Yunan’da yaygın bir Axiomancy yöntemi şöyleydi; Bir agate taşı ateşte kızdırılmış baltanın üzerine konurdu, taşın hareketlerine göre suçlu bir kişinin kimliği ortaya çıkartılmaya çalışılırdı.

Bir başka metod ise bir baltayı bir sırık üzerine dik şekilde koyarak şüpheli kişilerin isimlerini okumak ve isimler okundukça baltanın hareketlerini gözlemleyerek suçluyu tespit etmeye çalışmaktır.

Bir diğer uygulamada, bir nacak başı yerde, sapı yukarıda kalacak şekilde yere konur. Toplanan kişiler nacağın etrafında halka şeklini alarak nacağın sapı da yere düşene kadar dans eder. Nacağın hangi yöne doğru düştüğü hırsızların yönünü işaret eder.

Balta ile yapılan kehanetler geçmişte bir kadının doğum yapması için en uygun yeri bulabilmek için de kullanılıyordu.

Baltayı bir ağaca ya da kazığa saplayarak bıraktığı izleri gözlemlemek de yaygın bir yöntemdi. Ayrıca gömülü hazineleri ortaya çıkartmak için balta yere atılarak hangi yönü işaret ettiğine bakılır, o yönde hazine aranırdı. Bunun başka bir versiyonu da ateşte kızdırılmış bir baltayı sapı toprağa saplanacak, keskin kısmı yukarı bakacak şekilde yere koymak ve üzerine agate taşı yerleştirmekti. Eğer taş kıpırdamadan balta üzerinde durursa bu orada hazine olmadığı anlamına gelirdi. Taş düşerse hazinenin orada olduğu düşünülür ve araştırma yapılırdı. Tam olarak nerenin kazılacağını anlamak için işlem üç kez tekrarlanırdı.

Orta Afrika’daki Chokwe yerlileri bugün hala balta ile kehanet yapmayı sürdürmektedirler. Baltayı yere saplayarak etrafında dans etmek ve baltanın düşüşünü, toprakta bıraktığı izleri gözlemlemek Chokwe halkı için alışıldık bir ritüeldir.

Axinomancy uygulamalarının bir şekli de baltanın ucunu yoğun ateşe bırakmak ve etkilerini gözlemlemektir. Baltanın ucu kırmızı parlak bir renk alır ve tek parça şekilde kalırsa bu iyiye işarettir, baltanın ucu zarar görür, parçalanır, tek parça kalmazsa bu kötüye işaret sayılır.

 

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı