Baküs (Dionysos)-Eğlence ve Şarap Tanrısı

Baküs (Dionysos)-Eğlence ve Şarap Tanrısı

dionysos

Baküs (Dionysos)

 

Roma ve Yunan mitolojilerinde Dionysos şarap tanrısıdır, zevk, doğurganlık ve esrime ile ilişkilendirilir. Antik Mısır tanrısı Osiris ile de arasında bazı benzerlikler vardır.

Erken dönem tasvirlerde sakallı bir adam olarak görünen Dionysos sonraları genç ve yakışıklı bir erkek olarak çizilmeye başlanır ve başında asma yapraklarından bir taç vardır. Barış zamanlarında elbisesi mor kumaştan, savaş zamanlarında ise panter derisindendir. Bazı kaynaklarda Dionysos kültünün Anadolu’da Menderes havzası civarında ortaya çıktığı ve bugünkü Denizli’nin Çal yöresinde bulunan Dionysopolis antik kentinde yaşadığı da iddia edilir.

Dionysos’un Olimpos’a giren son tanrı olduğu söylenir. Doğduğu şehir Thebes’tir. Tanrı Zeus ve Thebes prensesi Semele’nin oğludur. Ebeveynlerinden birisi ölümlü olan tek tanrıdır.

Dionysos bazı kaynaklara göre Theseus’un terk ettiği Ariadne ile evlenmiş, onu Limni adasına götürmüş ve burada birlikte dört çocuk sahibi olmuşlardır. Antik Yunan’da yalnızca şarap tanrısı olarak görülmeyen, cinsellik ve doğurganlıkla da alakalı bir tanrı olan Dionysos şarap tanrısı kimliğini daha çok Roma döneminde kazanmıştır. Romalılar kendi kadim tanrıları Liber Pater ile Dionysos’u karıştırmıştır.

Dionysos kültünün ve bir zamanlar onun adına düzenlenen haz, eğlence, sarhoşluk ve tapınmanın iç içe geçtiği şenliklerin izleri bugün hala Anadolu, Yunanistan ve İtalya’da pek çok geleneğin içinde başka kılıklarda varlığını sürdürür. Ege yöresindeki meşhur zeybek oyunlarında dans figürlerinden kostümlere kadar Dionysos kültünden öğeler vardır. Roma dönemi Bacchanalia şenlikleri ise İtalya’nın bazı yerlerinde özellikle bağ bozumu zamanlarında sembolik olarak canlandırılmaya devam edilmektedir.

 

 

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı