Ballius-Aşil Atı

Ballius-Aşil Atı

balius

Balius

Ballius ya da Balios olarak da bilinir.

Klasik mitolojide Aşil’in atlarından birisidir. Aşil’in diğer atı Xanthus’un kardeşidir ve Zephyr ile yarı kadın yarı kuş (harpy) Podarge’nin çocuğudur.

İsmi “süratli”, “çevik” gibi anlamlara gelir. Kardeşi Xanthus tanrı Poseydon tarafından kral Peleus’a hediye olarak verilmiştir. Daha sonra Xanthus ve Balius Truva Savaşı’nda Aşil’in savaş arabasını sürmüştür.

İlyada destanında Xanthus ve Balius’u tamamen kontrol edebilen tek kişinin Aşil’in yoldaşı Patroklus olduğu anlatılır. Aşil’in üçüncü bir atı daha vardı, onun adı ise Pedasos’tu. Pedasos Truva savaşında Truvalıların yanında yer alan Likya prensi Sarpedon tarafından öldürülmüştür. Sarpedon’u ise daha sonra Patroklus öldürür.

Xanthus ile ilgili hikaye ise şöyledir; yoldaşı Patroklus Truva savaşında Hektor tarafından öldürüldüğünde Aşil üzüntüsünün etkisiyle atı Xanthus’a kızar ve Patroklus’un ölümünden dolayı onu suçlar. Bunu gören tanrıça Hera Xanthus’a insan sesi bahşeder ve konuşmasını sağlar. Xanthus, Patroklus’u bir tanrının öldürdüğünü, Aşil’in de yakın zamanda bir tanrı tarafından öldürülebileceğini söyler. Bunun ardından Erinyeler çok öfkelenerek atı cezalandırır ve öyle donakalmasını sağlarlar, bir başka deyişle çarparlar.

 

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı