Banshee-Hayalet Falı

Banshee-Hayalet Falı

banshee

Banshee

Banshi, Benshee ve Bean-nighe olarak da bilinen İrlanda folklöründen bir hayalet.

Efsaneye göre, Banshee bazı ailelere musallat olur ve aile üyelerinden birisi öleceği zaman ortaya çıkar.

Banshee kelimesinin eski İrlandaca dişi peri anlamına gelen “ben sidhe” sözcüklerinden geldiği düşünülmektedir. Farklı kaynaklarda bu sözcüklerin ölüm meleği, ölüm leydisi, huzur kadını, beyaz keder kadını, hava perisi veya başka şekillerde çevrildiği de görülür.

Banshee yalnızca İrlanda ile kısıtlı değildir, Bean-nighe olarak bilindiği İskoçya’da da çeşitli halk masallarında geçer. Nehirlerin kenarlarında ölecek kişilerin kıyafetlerindeki kanı yıkarken görüldüğü anlatılır. Banshee’nin görünmesi hemen hemen her zaman birisinin öleceğine işarettir. Aileden biri öleceği zaman rüzgar ıslığına benzeyen melankolik, acı bir ses çıkarttığına inanılır. Bazen görülmez, sadece sesi duyulur. Genelde onu en net duyan ve gören kişi ölecek kişinin kendisidir.

Banshee aslında bedensiz bir ruhtur. Eğer geldiği aileyi severse rahatlatıcı, sakin, yavaş bir şarkı söyler. Eğer sevmediği bir ailedeyse çığlığa ya da ulumaya benzer şeytani sesler çıkartır.

Banshee ile ilgili anlatılar 8. yüzyıla kadar gider ve günümüzde İrlanda’nın bazı kısımlarında hala varlığına inanılır. Banshee’nin elf ırkından olduğu söylenir.

 

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı