Baş Melekler

Baş Melekler

b_15082012ALq-iA9Dh6pBm2aQ

Baş melekler

Farklı kaynaklara göre bu makamda dört, altı, yedi ya da dokuz melek vardır.

Baş melekler kişilerden çok insan gruplarının, kabilelerin, milletlerin, şehir ya da ülkelerin kaderlerini ellerinde tutar.

Bu meleklerin Tanrı’nın mesajlarını insanlara tadışıklarına ve karanlıkla savaşan Tanrı’nın melekler ordusunun kontrolü altında olduklarına inanılır.

Musevilik ve Hıristiyanlıkta 7 baş melek vardır ve bunlar cennetin 7 katında bulunur: Cebrail (Gabriel), İsrafil (Rafael), Mikail, Azrail (Uriel), Jophiel, Zadkiel ve Samael (Şeytan). Sanatta baş melekler ikiden fazla göz ile ve büyük kanatlarla tasvir edilirler. En çok karakterize edilen melekler Mikail, Cebrail ve İsrafil’dir.

Antik Sümer kültüründe baş melekler cennetteki bir savaşın ardından dünyaya düşmüş melekler olarak görülürdü.

İslam dininde ise dört büyük melek olduğu kabul edilir. Bunlar Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail’dir. Cebrail’in peygamberlere vahiy getirdiğine ve tüm meleklerin en büyüğü olduğuna inanılır. Mikail doğa olaylarını yöneten melektir. İsrafil kıyamet günün sur borusunu üfleyecek melektir. Azrail ise ölüm meleği olarak bilinir. Meleklere inanmak İslam’ın esaslarından biri olarak kabul edilir. Meleklerin yeme, içme gibi ihtiyaçları ve cinsiyetleri olmadığına inanılır.

 

 

1 Comment

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

  © 2015 Fal-Falcı