Basilisk-Sürüngen Falı Kehaneti

Basilisk-Sürüngen Falı Kehaneti

basilisk_1

Basilisk

 

Basilicock ve Cockatrice olarak da bilinir.

Antik dönem ve Orta Çağ efsanelerinde geçen sürüngen bir canavardır. Bazen armalarda da kullanılır.

Sürüngenlerin kralı ya da “küçük kral” olarak bilinen Basilisk’in Sirius yıldızı tepedeyken bir gübrelikte bir yılan ya da kurbağa tarafından yumurtlanan garip görünüşlü bir horoz yumurtasından çıktığı anlatılır.

Basilisk’in bir horoz ya da garip bir insan yüzüne sahip olduğu söylenir. Kuş kanatlarına ve ayaklarına sahiptir, kuyruğu ise yılan gibidir. Yıkıcı, öldürücü bir gücü vardır.

Orta Çağ’da Basilisk’in yarı horoz yarı yılan olduğuna inanılırdı. Nefesiyle bitkileri, hayvanları ve insanları öldürebilir. Kayaları parçalayacak güce sahiptir. Derisinde öldürücü bir zehir vardır. Bakışları o kadar korkunçtur ki aynada kendisini gördüğünde kendi bakışlarından korkup ölebilir. Dolayısıyla Basilisk’i öldürmek isteyen birinin yanında silah olarak ayna taşıması salık verilir. Gelincik Basilisk’in bakışlarına dayanabilen tek hayvandır, saldırması için canavarın üzerine salınabilir.

Basilisk çölde yaşar, daha doğrusu nefesiyle bitkileri öldürdüğü için yaşadığı yeri çöle dönüştürür. Gölleri, nehirleri bile kurutur ya da zehirler.

Halk arasındaki inanışa göre (özellikle Almanya’da) her 7 senede bir horoz bozuk şekilli bir yumurta yumurtlar. Bu yumurtayı evin damına atmak gerekir. Yumurta çatladığında içinden Basilisk çıkar. Litvanya’da ise aynı yumurtanın bir tencere içinde fırına konması gerektiği, içinden altın sülün benzer bir kuyruğu olan bir kuş çıkacağı ve bunun sahibine büyük şans getirdiği inanışı vardır.

Bir Basilisk’in görüldüğüne dair en son kayıt 1587 yılına aittir. Varşova’da iki kız bodrum katta oynarken Basilisk’in nefesiyle ölmüştür. Korkan kent sakinleri canavarı yakalamak için bir seferberlik başlatmış, sonunda ufak bir yılan bulup öldürmüşler ve bunun Basilisk olduğunu düşünmüşlerdir.

Karayipler ve Orta Afrika’da yaşayan çok zehirli bir kobra yılanı türü de horoz ibiği benzeri bir uzvu olduğu için Basilisk’e benzetilir. Bu yılanın özellikle ibiği üzerinde araştırmalar yapılarak kanatlı hayvanlarla genetik bir bağı olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır.

Basilisk aynı zamanda Orta Amerika ve Meksika’da nehir kenarlarında bulunan bir grup iguana benzeri kertenkele türü için de kullanılan isimdir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı