Ben Mari Yöntemi

Ben Mari Yöntemi

rrrr

 

Balneum Mariae

Fransızca “Mary’nin banyosu” anlamına da gelen Bain Marie (Ben Mari) ismiyle de bilinir. Balneum Mariae simyacıların kullandığı bir çeşit çift pişiricidir. Günümüzde gıda pişirmek, çikolata eritmek gibi amaçlarla mutfaklarda kullanılan bu yöntem geçmişte simyacılar tarafından uygulanıyordu.

Ben Mari yönteminin Musa peygamberin kızkardeşi ve antik dönemde ünlü bir simyacı olan İskenderiyeli Meryem tarafından keşfedildiği rivayet edilir. Ben Mari yönteminde içi su dolu bir tencere ya da kap ateşin üzerine konulur, bu su dolu kabın içine kendisinden biraz daha küçük bir kap daha yerleştirilir. Ateşle temas eden alttaki kapta su kaynayarak üstteki kabı da ısıtır ve kontrollü bir pişirme ya da eritme işlemi yapılmasını sağlar.

Simyacıların bu yöntemi kullanmasının nedeni doğal ısınma sürecine en yakın yöntem olduğunu düşünmeleriydi. Madenlerin, değerli metallerin yer çekirdeğindeki ısı ile oluştuğuna ve Ben Mari yöntemiyle bu süreci taklit ederek değerli metaller elde edebileceklerine inanıyorlardı.

Balneum Mariae yani Meryem’in banyosu tanımının yöntemdeki ısının hafifliği nedeniyle kullanıldığı düşünülmektedir ancak başka bazı kaynaklara göre bu yöntemdeki yumuşak ısıtma ile İsa peygamberin annesi Meryem’in şefkati birbirine benzetildiği için bu isim verilmiştir. İsa ruhani ısıyı, Meryem ise onu besleyen suyu temsil eder.

Günümüzde Ben Mari pastacılıktan şarküteriye, lokantacılık sektörüne çok çeşitli alanlarda kullanılan bir yöntemdir. Pişirme amacıyla kullanıldığı gibi lokantalarda yiyecekleri gün içinde uzun saatler sıcak tutmak amacıyla da Ben Mari yöntemi ile çalışan sistemler vardır.

 

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı