Bilinç Falı

Bilinç Falı

değişen bilinç durumları

Değişen Bilinç Durumları (ASC)

İlk olarak 1970’lerde kullanılan terim, genellikle geçici olarak gerçekleşen, bir insanın bilincindeki değişimleri ve normal dışı durumları işaret eder.

Değişen bilinç durumları (ASC) bilinç ile bilinçdışı arasındaki normal dengenin farklılaştığı durumlardır. Hipnoz, trans, rüya görmek gibi durumlar buna örnek gösterilebilir. Bu durumlarda bilinç bastırılır, bilinçdışının rolü artar. Tıp ve psikoloji bilimleri insanların günlük yaşamlarında dahi yüzlerce farklı türde değişen bilinç durumları tecrübe ettiklerini saptamıştır. Gündüz düşleri, kişinin iç dünyasına bakışı, neşe, derin rahatlama ya da derin üzüntü, normal uykudan uyanma hali, uyku, uykuya dalış esnasındaki hipnagojik hal ve rüyalar değişen bilinç durumları arasındadır.

Çeşitli tarihi metinler ve dinsel öğretiler de göstermektedir ki, kişi kendisini dilediği zaman meditatif bir trans haline girmek üzere eğitebilir. Modern bilimlerin yanı sıra Doğu dinleri de değişen bilinç durumları ile ilgili süreçleri detaylı bir şekilde incelemiş, konu edinmiş ve kaydetmişlerdir.

Astral seyahat ve kontrol edilebilir rüyalar gibi tartışmalı bir takım deneyimler de değişen bilinç durumları kapsamındadır ve bu deneyimler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Değişen bilinç durumları üç ayrı kategoride incelenir: fiziksel, zihinsel ve spiritüel. Bu durumlar gönüllü ya da zorlama yolu ile gerçekleşebilir. Çeşitli zihin kontrol teknikleri, oruç, psikoaktif ilaçlar, alkol ya da uyuşturucular, psikoaktif bitkiler, kimyasallar, psikedelik mantarlar gibi araçlar değişen bilinç durumlarına girmek için kullanılabilmektedir. Bazı sağlık sorunları sonucunda da kişiler değişen bilinç durumları yaşayabilir. Açlık, oksijen azlığı, narkoz, aşırı yüksek ateş ya da travmatik kazalar bilinç durumlarında farklılığa yol açabilmektedir.

Zihinsel düzeyde, trans, hipnoz, meditasyon, dua, yoga ve rüyalar da sık kullanılan değişen bilinç durumlarına girme araçlarıdır. Öfori (aşırı coşkunluk hali), esrime, psikoz, beden dışı deneyimler gibi olaylar da kendiliğinden gerçekleşen değişen bilinç durumlarına örnek verilebilir.

Spiritüel düzeyde ise, kutsal ruh ya da ruhların kişinin bilincini ele geçirmesi ve onun bedeni aracılığı ile konuşması değişen bilinç durumlarına örnektir. Neredeyse tüm dinlerde bununla ilgili çok çeşitli öğeler vardır.

 

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı