Budizm Diyagramı: Mandala

Budizm Diyagramı: Mandala

1

MANDALA

Budizm ve Hinduizm ritüellerinde kullanılan evrenin sembolik diyagramıdır.

Sık bir şekilde Çin, Japon ve Tibet Budistlerinin sanatlarında mandala karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca Hıristiyanlığın, Gnostisizm ve diğer dinlerin içerisinde de görülür. Özellikle astroloji ve simyada karşılaşılmaktadır.

Budistlerin mimari yapısında da kullanılmaktadır. Örneğin Java’daki Borobudur Tapınağı ve Tibet’teki Samye manastırında bu sembollerin örnekleri görülmektedir.

9.yüzyıldan itibaren mandalalar duvarlara, elbiselere ve kağıtlara çizilmeye başladı. Meditasyon çalışmalarında da mandala zihinde canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Kişinin mitolojik sunumu olarak gören İsviçreli psikolog Carl G. Jung terapi aracı olarak kullanıldığından da bahsetmektedir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı