Caynizm (Jainism)

Caynizm (Jainism)

567ce17e1be1f838370a14e48670f41e

Hinduizmin bir kolu olduğu düşünülen Güney Asya geleneksel inancıdır. İsim “takip edilen güçlü lider, fetih yapan kişi” anlamına gelen “jina”den gelmektedir. Hindistan’da M.Ö 6.yy’dan itibaren ortaya çıkıp yerleşmeye başladığı düşünülmektedir. Jainism iki geleneği barındırmaktadır. Birincisi kurucusunun (Vardhamana Mahavira) vaazlarını ve diyaloglarını içerir. Beyaz-giysililer olarak adlandırılırlar. İkinci grup çıplaklar veya gökyüzü giysililer olarak isimlendirilirler. Bu grup gerçek öğretinin yitip gittiğine inanır fakat rahip ve rahibelerin yeminlerinde asıl mesajın saklı olduğunu düşünürler.

main-jain-templeJainism 24 jinanın ard arda düzenli aralıklarla belirip kaybolarak sonsuz gerçeklik ile iletişime geçerek sonsuz sadakat ve doğru davranışın, gerçekliğin sırrını edindiklerine inanırlar. 3 adet kutsal metinleri bulunmaktadır. Bunlar: Mahavira’nın diyaloglarının ve kullandığı terimlerin yer aldığı metin olan Agama, çilecilik ve sofuluk olarak adlandırabileceğimiz bilgilerin yer aldığı Cheda-sutras ve de zihnin doğası ve bilgeliğe dair konular içeren Culika-sutras’tır.

Varolan tüm canlılara karşı iyi davranışı ve hoşgörüyü tavsiye eder. Hayatın bütün şekillerinde ruhun ve varlığın özgürlüğüyle eşitliğini savunur. Bireysel hakimiyet ve barış dolu bir ruhun, kendi bünyesinde sonsuz özgürlüğü barındırdığına ve onu hiç kaybetmeyeceğine inanırlar. Jainism yeryüzündeki en eski inanış biçimlerinden biridir.images

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı