Cengiz Kağan

Cengiz Kağan

6

GENGHIS KHAN

Çin’den Rusya’ya kadar geniş imparatorluk kuran ve göçebelerden kurulu Moğol İmparatorluğunun efsanevi lideridir.

Gerçek ismi Timuçin’dir. Rusya’da Baykal gölü yakınlarında doğmuştur. Yesuki’nin oğludur. Amu Derya’dan Çin duvarlarına kadar geniş imparatorluğu oluşmuştur.

13 yaşındayken kabilesinin lideri olmuştur. İl başta kabilesi içindeki isyanlarla boğuşup kabileleri tekrar toplamakla uğraşmıştır. Daha sonra askeri dehasını göstermiş ve sadece kendi kabilelerini değil düşman topraklarını da istila etmeye başlamıştır.

1206 yılında Timuçin Moğolların tek lideri olmuştur. Karakurum şehrinin başkent ilan edilip Cengiz Kaan’ın da Tartarların, Türklerin ve tüm Moğolların lideri olarak kendisine bağlılığına ilan edilen kabilelerin toplantısında belirtilmiştir.

Macaristan’dan Kore’ye kadar Moğolların yayılma süreci Cengiz Kaan’ın ölümünden sonra yaşanan bölünme ile gerçekleşmiştir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı