Çin Astrolojisi

cin_astrolojisi

cin_astrolojisi

Çin Astrolojisi’ nde dünyadaki yaşam modelinin karmaşık doğu felsefesi, mevsimler ve havadan etkilendiğini açıklayan tanımlar yer alır. Her yıl 4 Şubat’ ta başlar ve başlayan her yıl Çin astrolojisinde Buddha’nın davetini kabul eden 12 hayvandan birini simgeler. Burçlar, Güneş Astrolojisi’ nde ki gibi aylık değil yıllıktır. Çin tarihinin başlangıcından itibaren hayvanların sıralaması hiç değişmeden her 12 yılda bir tekrarlanmıştır. Hayvan sembolleri ise sırasıyla şöyledir; Fare, Manda, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz. Hangi burçta olduğunuzu öğrenmek için doğum tarihiniz yeterli olmaktadır.

Bunların yanı sıra beş element kavramı bulunur. Bunlar deneyimin gezegenleri olup tahta, ateş, toprak, metal ve sudur. Gezegenler arasında Güneş ve Ay yalnızca yin yang sembolüdür. Ayrıca Çin tıbbında fizyolojik ve patolojik olayların etkisi incelemede bir araçtır. Örneğin; Su topraktadır. Vücudun yapı taşı olan mineraller toprakta bulunur ve su hayatı sembolize eder.

Yin Yang eşit ancak karşıt güçlerdir. Hayatın temelini oluşturur. Yin pasif, dişi, uysal, algılayıcı ve toplumsal iken yang erkeksi, saldırgan ve toplumu umursamaz şekilde tanımlanmıştır. Yin ve Yang arasındaki denge ile uyum yakalanmış olur. Burçların herbiri de ya Yin yada Yang’ tır. Elementler, Yin Yang kutupsallığının ilaveleridir. Bu yüzden elementler yapıcı ve yıkıcı etkilere sahiptirler. Kainatta değişken ve birbirlerine zıt olan ama var olurken birbirlerine muhtaç olan oluşumlar, hareketler ve olaylardır. Örneğin, ateş yangın olup evi yakar ancak ışık olarak gecemizi aydınlatır.

Yang Ağaç Fare ile başlar. Yin Su Domuz ile sona erer. Ejderha daima Yang, Yılan daima Yin’dir, içinde bulunduğumuz 60 yıllık dönem 1984’de başlamıştır. Ve Ay/Güneş takvimi denen bu takvim şu şekildedir;

0 ile biten yıllar Yang Metal
1 ile biten yıllar Yin Metal
2 ile biten yıllar Yang Su
3 ile biten yıllar Yin Su
4 ile biten yıllar Yang Ağaç
5 ile biten yıllar Yin Ağaç
6 ile biten yıllar Yang Ateş
7 ile biten yıllar Yin Ateş
8 ile biten yıllar Yang Toprak
9 ile biten yıllar Yin Toprak

Yani Çin Astrolojisi; Çin takvimi, beş element ve Yin ve Yang öğelerinden oluşmuştur.

Çin Burcu Hesaplama, diğer tüm hesaplama araçları için hesaplabakalim.com

Kaynakça:
http://www.tarot.com/chinese-astrology

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı