Cinsel Rüya Sözlüğü

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiririz. Bu da 60 senelik bir yaşamın 20 senesine denk gelir. Uyku, günlük çalışmalardan yorgun düşen insanın bedenini ve sinirlerinin dinlenmesidir. Uyku sırasında kişinin bilinçaltındaki düşüncelerin, özlemlerin yada isteklerin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır. İşte bu olgu “rüya” dır.

İnsanoğlu kendi varlığının bilincine erdiği andan bu yana rüya gördüğüne göre, yaratıldığı günden beri de rüya yorumu için kafa yormaktadır. Çünkü insanoğlu rüyada gördüklerinn boş ve anlamsız şeyler olmayıp gizili anlamlar taşıdığına ve önemli nedenler taşıdığına inanır.

Cinsel Yaşam ve Rüyalar

Prof. Dr. Rasim Adasal, Medikal Psikoloji adlı eserinde ” Rüyada en faziletli, en sıkılgan, en bakir insanın bile günlük utancı kalkar. Rüyada en samimi benliğimiz ve bu arada cinsel arzularımız serbest yol bulur. Bir çok rüyamız da hayallerimiz seksüel görünümdedir.” diyor. Ayrıca,

“Rüyada en derin önemli semboller cinsel tabiatlıdır. Rüyada erkek genital organ sembolizasyonu şemsiye, şapka, baston, saz, ağaç, ok, kalem, ip, anahtar, kravat, tüfek, kılıç, tabanca gibi ya şekil itibarıyla benzerlik gösteren yada kadın jenital uzuvuna girebilen şeylerdir. Kadın jenital organının sembolizmini ise mağara, vazo, şişe, herçeşit kutu, fırın, çekmece, oda, cep, gemi, çanta, soba gibi içleri boş eşyada veya göz, ağız, kulak gibi içinden geçilebilecek organlarda veya gül gibi yaygın çiçeklerde ve bazen de kabuklu deniz hayvanlarında bulur. Kadın cinsel organının bir diğer sembolü de inciler ve kutulardır. Memeler elma ,şeftali veya diğer meyvelar, veya tepe, dağ, çeşme,balkon gibi şeyleri temsil etmektedier.

Cinsel ilişki sembolizmi de orjinaldir. Telefon etmek, otmobil kullanmak, ata b,nmek, dans etmek, silah atmak, piyano çalmak gibi. Oysa ani kayma ve inme, bir dal veya çiçek koparma, su dökme, traş olma, masturbasyonu sembolize eder. Bir sona varmak, ölmek, bir tepenin ucuna çıkmak gibi rüyalar şehveti temsil eder.

Gebeliği ise bir ateşli hastalığa yakalanmak veya zehirlenmek gibi şeyler sembolize eder. Merdiven çıkma, yüksek br yere tırmanma , dağa çıkma, uçma gibi hareketler ereksiyonu sembolize etmektedir.” diye anlatmıştır.

Abraham’ a göre ” Örümcek rüyada ananın sembolüdür. Fakat korkulan erkeklik uzvuyla ilgili annenin sembolüdür. örümcek korkusu kadın cinsel organları karşısında duyulan ürkünt olarak tanımlanır.

Sigmund Freud’ un ve öğrencisi Carl Gusta Jung’ ın yapmış olduğu bazı belirgin simgeler üzerindeki belli yorumları ve batı halk arasındaki yorumları

Ağaç

Freud: Ağacın gövdesi erkeğin varlığını, dalları kadını, yaprakları ise çocuğu ifade ediyor. Ayrıca durağan ve gelişmemiş fikirleri ifade ediyor.

Jung: İnsan bütününü  temsil ettiğini, kökleri ise bilinçaltı olarak ifade eder. Gövdeyi de bilinçaltının yansıması olarak ifade eder. Ağacı güzel ve estetik olarak görmek olumlu bir yaşam olarak açıklar.

Halk İnanışında: Canlı ve yeşil bir ağaç mutluluğu, huzuru, rahatı ifade eder. Ağacı kuru görmek ise sıkıntıyı, üzüntüyü ve bitkinliği ifade eder.

Araba

Freud: Arabanızın sağlam ve çalışır olduğunu görmek, cinsel isteğin ve şehvetin oldukça yüksek olduğunu ifade eder. Arabanın çalışmaması veya benzinin bitmesi, libidonun güçsüzlüğüne ve cinsel isteksizliğin olmasına işarettir.

Jung: Güzel bir araba görmek, insanın kendine olan güveninin tam olduğuna işarettir. Arabanın fren yada gaz pedalıyla alakalı ilgili birşeyler görmek, insanın kendine olan güvenini denetlemesine işarettir. Arabanın motoru ile ilgili birşeyler görmek, sürekli canlılık ve hareketlilik içinde olan bir yaşamdan bahseder.

Halk İnanışında: Bakımlı ve hızlı bir araba görmek, insanının başarılarına ve ilerlemesine işarettir. Eski bir araba görmek, geçim sıkıntısına ve sağlık sorunlarının ortaya çıkacağına iişarettir.

At

Freud: At görmek, karşı cinse duyulan ilgiye işarettir. Ata bindiğinizi görmek, karşı cinse olan  sevişme isteiğine işarettir.

Jung: Beyaz at görmek, olumlu yönde kanalize edebileceğiniz bir düşünceye ve deliliklerin yansıması olarak güçleniyor.

Halk İnanışında: Yükselmenin, başarıya ulaşmanın ve zenginliğin habercisi olarak yorumlanır.

Çanta

Freud: Ruhsal bir huzura, rahatlığa ve cinsel tatmine işarettir.

Jung: Çantayı karıştırmak, kendinizi dinleyerek bir öz eleştiriye yorumlanır. Çantayı kaybettiğinizi görmek, karakterinizle ilgili bazı sorunların olduğuna işaret eder.

Halk İnanışında: Çantayı boş görmek, geçim sıkıntısına ve ağır ekonomik şartlara yorumlanır. Çantayı dolu görmek ise, boş görmenin tam tersidir.

Çiçek

Freud: Bekareti ve bu duruma ait sıkıntılara yorumlanır.

Jung: Dürüstlüğü, iyilikseverliğe ve ruh güzelliğine yorumlanır.

Halk inanışında: İyiye doğru gelişen değişiklikleri yorumlar.

Çocuk

Freud: Bilinçaltındaki isteklerin yansıması olarak görülür.

Jung: Erkeğin görmesi halinde, içlerinde var olan kadını, kadının görmesi halinde var olan erkeği ifade eder.

Halk İnanışında: Çocuğun ileri için şans ve mutluluk getireceğine yada yeni bir hamileliğin haberine yorumlanır.

Evlilik

Freud: Evliliğ ihangi durumda görürseniz gerçek hayatta da öyle bir evlilik yapılacağına işarettir.

Jung: Görenin kendi içerisinde karşı cinsle karşılaşacağı anlamına gelir.

Halk İnanışında: Kötü bir rüya olarak bilinir. Gerçek hayatta bir ayrılığa yorumlanır.

Fare

Freud: Kötü bir cinsel birlikteliğe yorumlanır.

Jung: Kötü bir cinsel birlikteliğe yorumlanmamasına ilave oalrak da size dert çıkaracak bir olayın meydana geleceğini bildirir.

Halk İnanışında: Tehlikeli bir durum olacağıan yorumlanır.

Hırsız

Freud: Endişelere ve tedirginliklere yorumlanır.

Jung: Gören kişinin bastırılmış duygularının dışa vurma isteğidir.

Halk İnanışında: Maddi durumun zayıflayacağına, geçim sıkıntısına düşeceğine işarettir.

Kedi- Köpek

Freud: Kedi kadının duygusal ilişkilerinde kendini kedi olarak görmesine, erkeği ise köpek olarak görmesine yorumlanır. Köpek yavrusu da görülmüşse çocukları ifade eder.

Jung: Bu konuda aynen Freud gibi düşünür.

Halk İnanışında: İnsanlarla iyi geçinmeye ve dürüst olmaya yorumlanır.

Kuşlar

Freud: Erkeğin cinsel gücünü simgelediğine yorumlanır.

Jung: Düşüncelerin dağılarak zihnin sakinleşmesine yorumlanır.

Halk İnanışında: Yeni bir gönülilişkisine girileceğine işarettir. Siyah kuş görmek, endişeye ve tehlikeli bir durum görüleceğine işarettir.

Manzara

Freud: Sevilen bir kişiye duyulan bir hasrete yorumlanır.

Jung: Ruhsal dünyamızı tanımlar.

Halk İnanışında: Sıkıntıların ve üzüntülerin ortadan kalkmasına ve huzura işarettir.

Mezarlık

Freud: Sevilen ancak ya çok uzakta olan ya da ölmüş kimselere duyulan hasrete yorumlanır.

Jung: Gören kişinin artık yaşama azmi, içinde şevki kalmadığına işarettir.

Halk İnanışında: Geçim sıkıntısının kalkacağına yüklü bir paraya işarettir.

Su

Freud: Su ayad asuada yüzdüğünüzü görmek gören kişinin zayıf kişilik li olduğuna, kendisinin annesinin yanında daha güvende hissettiğine yorumlanır.

Jung: Kadının yaşamının evrelerine yorumlanır.

Halk İnanışında: Sakin sular rahatlığa ve huzura, dalgalı sular ise işyerindeki sorulara işarettir.

Şeytan

Freud: Kadının cinsel arzualrının simgesi olarak yorumlanır.

Jung: Ruhumuzdaki iyiyle kötünün mücadelesi olarak yoarumlanır.

Halk İnanışında: Gönül ilişkilerinizde rahatsız edici olmayan küçük yalanlara yorumlanır.

Tuvalet

Freud: Kendi cinselliğinden tedirginlik duymaya kötü bir şey olarak görmeye yorumlanır.

Jung: Tedirginliklere ve ruhsal bir arınmadan geçmenin gerekliliğine yorumlanır.

Halk İnanışında: Evinde, işinde yada dostları ve yakınları arasında tedirginlik verecek sorunlar yaşayacağına yorumlanır.

Uçak

Freud: Erkek cinselliğini n gücünü simgelediğine yorumlanır.

Jung: Cinselliği duygusal olarak yaşamak isteiğine yorumlanır.

Halk İnanışında: Uzun zamandır yapmak istediğiniz bir işin tam zamanı olduğuna yorumlanır.

Uçmak

Freud: Buluğ çağına gelmiş insanların ilk cinsel uyarılarına yorumlanır.

Jung: Ruhsal sıkıntıların üstünden atmaya yorumlanır.

Halk İnanışında: Dürüstlüğün ve başarının belirtisi olarak yorumlanır.

Yılan

Freud: Kötü bir cinsel yaşantıya işarettir.

Jung: Korku duymanız ve dikkatli olmanız gereken olayların habercisi oalrak yorumlanır.

Halk İnanışında: Kötülüklerin olabileceğine işarettir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı