Deccal Kehaneti

Deccal Kehaneti

deccl

Deccal (Antichrist)

Hıristiyanlıkta “Antichrist”, Müslümanlıkta “Deccal”, Yahudilikte ise “Armilus” olarak bilinen bu şeytanın Mesih’in ikinci kez dünyaya gelmesinden önce insanları dinlerinden saptırmaya çalışacağına inanılır. Sözcük Arapça “decl” yani “boyamak, yaldızlamak” kökünden gelir çünkü Deccal insanları kandırma yeteneğiyle bilinmektedir.

Deccal’den tüm İbrahimi dinlerin kutsal kitaplarında söz edilir. Dinlere göre bu şeytan insanlığın evrensel düşmanı olarak görülür. Bir diktatör, tiran, zalim, İsa’nın düşmanı ve dünyanın son yöneticisidir. Erken dönem Hıristiyanlıkta Deccal kavramı Roma İmparatorluğu’nu işaret etmek için kullanılırdı. Reform döneminde ise Protestanlar tarafından bu kez de Papalık makamı Deccal olarak görüldü.

Deccal’in ardında büyük bir takipçi kitlesi olacak ve dünyanın sonundan hemen önce ortaya çıkacaktır. Orta Çağ efsanelerine göre Deccal bakire bir kız ile bir şeytandan doğar. Büyücü Merlin’in de dünyaya bu şekilde geldiğine, yazgısında Deccallik olduğuna ancak bir papaz tarafından erken yaşta vaftiz edilince bu kötü kaderinden kurtulduğuna inanılır. St. Ireneus, St. Ambrose ve St. Augustine gibi erken dönem Hıristiyan azizleri Deccal’in ölümlü bir insan olduğuna ve herkes gibi görüneceğine inanmaktaydı. Napolyon ve Hitler de tarihte Deccal olarak adlandırılan kişilerdendir.

Bugün bazı kesimler Deccal’in ölümlü bir insan olacağına, bazıları ise ete kemiğe bürünmüş insan görünümlü bir şeytan olacağına inanmaktadır. Pek çok kişi günümüzde Orta Doğu’da yaşanan olayları, İsrail – Filistin gerginliğini, olası 3. Dünya Savaşı’nı Deccal ile bağlantılandırmaktadır. Fanatik Hıristiyan kesimler bu savaşta Deccal’in karizmatik ancak Hıristiyan olmayan bir lider olarak yer alacağını iddia etmektedir. Buradan anlaşılacağı gibi Deccal kavramı tarihte çok kereler politika ile ilişkilendirilmiştir ve bu eğilim devam etmektedir. Politikanın, yumuşatarak söylersek “insanları ikna etme” işi olduğu düşünülürse, Deccal’in yeteneği ile politikanın örtüştüğü ortada diyebiliriz.

Pek çok hadiste de Deccal’den söz edilir. Müslümanlara göre Deccal’in alnında, iki gözü arasında “kafir” yazmaktadır ve sol gözü yoktur. Müslümanlığın Şii mezhebinde Deccal’in ölümünün Mehdi elinden olacağına inanılır. Tarihte pek çok kişiye Deccal sıfatı uygun görüldüğü gibi Mehdilik ve Mesihlik iddiasında bulunan yüzlerce kişi de olmuştur.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı