Dev Balık Falı Kehaneti

Dev Balık Falı Kehaneti

behemoth

 

Behemoth

 

Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman dini geleneklerinde bahsi geçen bir canavardır.

Yaygın anlamıyla Behemoth ifadesi her türlü devasa yaratık için kullanılır. Kelimenin İbranice’deki anlamı basitçe “canavarlar” anlamına gelir. Bu dev canlıdan bazı kaynaklarda karanlık bir şeytan olarak da bahsedilir.

Behemoth’un şeytanın dev bir askeri olduğu söylenir ve genellikle fil şeklinde tasvir edilir. İki ayağının üzerinde dik durmaktadır ve büyük bir göbeği vardır. Açgözlülüğün açıkça sergilendiği büyük ziyafetlere liderlik eder. Cehennemin şeytani şarkıcısı olarak da ünlenmiştir, sesinin gücü ile bilinir.

İncil’de Behemoth ile ilgili yapılan tanımlar su aygırını, dev bir su sığırını ya da timsahı anımsatmaktadır. Ünlü İngiliz şair, vizyoner ve sanatçı William Blake de ‘Illustrations of the Book of Job‘ (1825) adlı eserinde Behemoth’u insan kulaklarına ve aslan kuyruğuna sahip, uzun dişli bir su aygırı olarak tasvir eder.

Efsaneye göre, Behemoth yeryüzünün en büyük hayvanıdır. Yahudi geleneğine göre yaratılışın altıncı gününde balçıktan hasıl olmuştur. Leviathan ile Behemoth ölümüne dövüştürülür ve dövüşten arta kalan cesetlerin eti seçilmiş kişilerce yenir. Bu kişiler hayatlarını doğru, dürüst yaşamış kişilerdir. Behemoth, Tanrı’nın ilk yarattığı canlılardandır. Bitmek bilmez iştahı yüzünden sadece bir tane yaratılmış, çoğaltılmamıştır.

Temmuz ayında Behemoth’un gücü zirve noktasına ulaşır. Arka ayakları üzerine dikilerek büyük, ürkütücü bir kükreme sesi çıkartır. Bu ses dünyadaki tüm hayvanlar tarafından duyulur. Kükremeyi işiten yırtıcı hayvanlar köşelerine çekilir, korkudan 1 yıl boyunca avlanamazlar.

İslam geleneğine ya da Arap mitolojisine göre ise Behemoth (Bahamut) dünyanın evren içerisinde düşmeden durmasını sağlayan, bir başka deyişle dünyayı taşıyan dev bir balıktır. O kadar büyüktür ki dünyanın tüm okyanusları onun tek burun deliğine sığabilir. Japon mitolojisindeki Jinshin-Uwo isimli balık ile Bahamut arasında benzerlikler vardır.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı