Efsanevi Melek Aryok

Efsanevi Melek Aryok

st_bernard_demon

Aryok

 

Arioch, Arioc, Ariukh, Arriwuk, Orioc ve Oriockh isimleriyle de bilinir.

John Milton’ın Kayıp Cennet (1667) adlı eserinde cennetteki bir savaşın ardından yeryüzüne atılmış, düşmüş bir melek olarak anlatılır.

İncil’de Yaratılış (Genesis) 14. bölümde Aryok’un adı Ellasar kralı olarak geçer: “8-9 Bunun üzerine Sodom, Gomora, Adma, Sevoyim ve Bala (yani Soar) kralları yola çıktılar. Bu beş kral Siddim Vadisi’nde dört krala (Elam Kralı Kedorlaomer, Goyim Kralı Tidal, Şinar Kralı Amrafel ve Ellasar Kralı Aryok’a) karşı savaş düzenine girdiler.

Musevilikte ise Aryok’un, tanrı tarafından melek Maryok’la birlikte Şit’in ilk oğlu Enoş’un atalarının koruyucu meleği olarak görevlendirildiğine inanılır. Aryok sözcüğü İbranice’de “öfkeli aslan” anlamına gelir.

Demonolojide ise Aryok yarasa kanatlı bir iblistir. İntikam alıcıdır ve büyücüler tarafından çoğunlukla bu yüzden çağrılır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı