Fal mı Büyü mü?

Fal mı Büyü mü?

wizard-casting-a-spell

Büyü antik çağlardan beri varolagelmiş ve çeşitli formlarda görülen bir yöntemdir. Fakat bazen fal da bir büyü müdür sorusu akıllara gelmektedir. Ama büyü gelecekle ilgili kehanette bulunmak veya gelecekle ilgili bir şeyler sezip görebilmekte ziyade geleceğe hakim olmaya çalışma veya hakim olup onunla ilgili herhangi bir şeyleri değiştirmeye çalışmaktır. Büyü yapma yeteneği bazı toplumlarda devredilebilir bir şey olarak karşımıza çıkarken bazı toplumlarda da bu durum söz konusu değildir. Ayrıca iyi veya kötü amaçlar için de kullanılabilir durumda olması büyüyü faldan biraz daha çekinilir ve uzak durulur hale getirmiştir. Tarih boyunca büyü ve büyücülük birçok medeniyette kötü görülerek yasaklanılmıştır. Ama fal için böyle bir durum söz konusu olmamış hatta hükümdarlar tarafından bir kahin her daim sarayda veya çevresinde bulundurulmuştur.

 

bilim-kurgu-buyucu-yasli-adam-resmi

 

 

 

 

 

 

 

Büyü ilk zamanlarda avlanma esnasında başarı sağlamak amacıyla bir oyuncak bebeğe iğne batırma, düğüm atıp çözme, küçük kurbanlar verip kanlarıyla adakta bulunma şeklinde olmuştur. Bu durum sihir olarak da adlandırılır ve yapan kişinin de etkisini gerektirir.

17.yy’a kadar Orta Avrupa’da yüksek büyü ve düşük büyü diye iki kategori vardı. Düşük büyüden kasıt yukarıda bahsettiğimiz sihir ve küçük çaplı büyüler iken yüksek büyü Tanrı veya diğer ruhsal varlıklarla iletişime geçmeye çalışmak anlamına geliyordu. Aydınlanma Çağı ile birlikte büyü ve büyücülük girişimleri Avrupa’da elimine edilirken günümüzde fal ve falcılık hala çok da fazla inanılmayan ama onsuz da kalınmayan etkisini sürdürmektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı