Filozof Roger Bacon

Filozof Roger Bacon

bacon

ROGER BACON

Doktor Mirabilis olarak da bilinen İngiliz skolastik felsefeci ve Fransisken rahibidir.

Modern bilimlerin öncülerinden kabul edilip deneyciliği ön plana alan düşünce yapısı vardır.

Tahminen 1214 yılında zengin bir ailede doğmuştur. Oxford üniversitesinde eğitim görmüş ve Aristotales üzerine uzman olmuştur. Ayrıca Paris üniversitesinde de görev almış orada Teoloji Doktorluğu unvanını almıştır. Klasikler, geometri, aritmetik, müzik ve astronomi üzerine çalışmıştır.

1237 ve 1245 yılları arasında Paris üniversitesinde de ara ara dersler vermiş ve daha sonra Avrupa entelektüel hayatının merkezinde bulunmuştur. Özel bir kabul görmeyen kiraplar yazmalarından dolayı ve bu yazıların Katolik rahipleri ile ilişkilendirildiği için Fransisken rahipliği açısından sınırlama almıştır.

Papa 4. Clement’e mektup yollamış ve eğitim sisteminde bilimsel faaliyetlerin teşvik edilmesini istemiştir. Ona göre eğitim sisteminde büyük bir reform gerekmektedir ve kendisi tarafından yeniden dizayn edilmesini istemiştir. Bir ansiklopedi hazırlamıştır Katolik kilisesi için. Fakat Papa onun çalışmalarını yanlış yorumlamış ve olumsuz bakmıştır. Bacon’un ansiklopedisini ve çalışmalarını Papa görmek istemiştir. Papa onun felsefik düşünce ve teorilerini gizli tutmasını istemiştir. Hemen bilimler üzerine 3 ciltlik ansiklopedi hazırlamıştır. Üniversite ve disiplin açısından bilimin önemini Papa’ya anlatamaya çalışmıştır bu eserlerle.

Maalesef ki Papa 2. Clement 1268 yılında ölmüştür. Bacon’un çalışmaları ise ortadan kaybolmaya başlamıştır. Ayrıca çalışmasını da bitirememiştir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı