Fırtına Ruhu: Adamastor

Fırtına Ruhu: Adamastor

Adamastor_no_alto_de_Santa_Catarina_1980

Adamastor, fırtınaların dövdüğü Ümit Burnu’nun ruhudur. Burnun ötesine geçip Hindistan’a ulaşmak isteyenleri lanetlediğine inanılır.

Adamastor Portekiz milli destanı Lusiads’da Luis Vaz de Camões (1524-1580) tarafından tarif edilmiştir. Vasco da Gama’ya görünen Adamastor, Hindistan’a ulaşmaya çalışan herkesin başına felaketler geleceğini söylemiştir.

Lusiads’da Adamastor Ümit Burnu’nu aşmaya çalışan Portekizli denizciler tarafından karşılaşılan zorlukları ve tehlikeleri simgeler. Camões Adamastor’un yaratılışını Yunan mitolojisine bağlar ve nimf Thetis tarafından hor görülen Adamantor’un Zeus tarafından kayalıklı bir buruna dönüştürüldüğünü anlatır. Klasik destanda, Adamantor aynı zamanda bir fırtına bulutu olarak anlatılır, Hint Okyanusu’na geçmeye çalışan herkesi lanetler. Burnu ilk geçebilen denizci olan Bartolomeu Dias ve Vasco da Gama’nın ardından burnun adı Fırtınalar Burnu’ndan Ümit Burnu’na dönüştürülmüştür.

Adamastor’un bahsi Ümit Burnu ile ilgili pek çok şiirde de geçer. André Brink’in In The First Life of Adamastor isimli kısa hikayesinde Adamastor 20. Yüzyıla ait bir karakter olarak yeniden yaratılmıştır. L’Africaine (Giacomo Meyerbeer, 1865) operasında köle Nelusko gemisini fırtınaya doğru sürerken Adamastor ile ilgili bir şarkı söyler. Adamastor ayrıca Jose Saramago’nun Nobel ödüllü romanı Ricardo Reis’in Ölüm Yılı, Voltaire’in “Essai sur la Poésie Epique” eserinde, Alexandre Dumas’nın pek çok eserinde ve Victor Hugo’nun ünlü “Sefiller” eserinde ve Lamartine’e adanmış (Les Feuilles d’automne, chap IX) şiirinde konu edilmektedir.

François Rabelais’nin eseri Gargantua ve Pantagruel’de de Adamastor’un bahsi geçmektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı