Formüllü Tanrı: Abraksas

Formüllü Tanrı: Abraksas

abrakas

Abraksas (Abracax, Abrasax, Abanathabla, Ablathanabla)

Abraksas, Gnostik ve Kabalistik kökenleri olan, 365 rakamı ve güneş döngüsü ile alakalı mistik bir sözcüktür. Bu sözcük aynı zamanda en yüksek Gnostik tanrıyı simgeler. Tanrı Abraksas bir horozun başına ve yılan şeklinde ayaklara sahiptir, bir elinde kalkan diğer elinde ise kırbaç taşır. Bu tanrının resimlerine genelde İskenderiyeli Gnostik Basilides’in takipçilerine ait cevher, taş ve muskalarda rastlanır. Bu muskalara da Abrasax adı verilir ve tanrı Abraksas’ın yanı sıra başka bazı simgeler ve formüllerle bezenirlerdi.

Basilides’in takipçileri Gnostikler (2. Yüzyılda) Abraksas’ı en büyük tanrıları olarak gördüler ve İsa Mesih’in onun yeryüzüne gönderdiği tek elçisi olduğunu savundular. Bu akımın inananları Abraksas sözcüğünün büyük gizemler içerdiğini düşünüyor ve 365 rakamını oluşturan 7 Yunan harfinden meydana geldiğini belirtiyorlardı. Bu da aynı zamanda bir yıldaki gün sayısına denkti. Abraksas’ın hükümranlığında 365 tanrı olduğuna ve bu 365 tanrının her bir güne yayılmış 365 ayrı süper gücü olduğuna inanılıyordu.

Antik mitolojistler Abraksas’ı Mısır tanrıları arasında konumlandırmıştır. Abraksas aynı zamanda Persler tarafından Güneş Tanrısı ve Suriye’de en büyük tanrı yani Iao, Yahveh ya da Yehova sayılıyordu. Bu isimler en büyük varlığın ağza alınması yasak olan asıl isminin yerine kullanılan isimlerdi.

Bazı okültistler ise Abraksas’ı aynı isimdeki Gnostik tanrıya benzer bir görünüme sahip olan bir şeytan olarak sınıflandırmaktadır (bir horozun başına ve yılan şeklinde ayaklara sahiptir, bir elinde kalkan diğer elinde ise kırbaç taşır). Hıristiyan yazarlar tarafından Pagan tanrı ve tanrıçalarının şeytani varlıklar olarak adlandırılmaları oldukça yaygın bir durumdur. Aslında heretik (semavi olmayan) dinlerin tanrıları Hıristiyanlıktaki şeytani karakterlerin ana kaynağıdır.

Mistik tanrı Abraksas İsviçreli ünlü psikoanalist Carl Jung’un da ilgisini çekmiş ve aklını meşgul etmiştir. Jung’a göre Abraksas yaşamın çok yönlü, şekil değiştirebilen, iyilik ve kötülüğün bir arada olduğu özünü ifade ediyordu; yüce iyilik ve sonsuz kötülük, yer altı dünyasının karanlığı ve güneşin aydınlığı, canlılık ve boşluk Abraksas’ta bir aradaydı ve o yaşamın cinsiyetsiz kaynağı, en ilkel hali, çekirdeğiydi.

Günümüzdeki sihir ya da illüzyon için kullanılan “abrakadabra” sözcüğü de Abraksas’tan türemiştir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı