Güneş Taşı Kehaneti

Güneş Taşı Kehaneti

amber

Güneşi içinde taşıyor: Lynx Taşı (Amber)

Lynx taşı, ‘Lyncurius’, Lapis Lyncis, Lapis Lyncurius, Alpschos ve Bilemites olarak da bilinir.

Lynx, amberin antik ismidir. 40 – 60 milyon yıllık, türü çoktan tükenmiş çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesinden oluşur. İçerisinde fosilleşmiş böcek ve polenler de bulunur. Amber beyazdan sarıya, kahverengine ve kırmızıya kadar çeşitli renklerde olabilir.

Lynx adı amberin katılaşmış vaşak idrarından oluştuğu inancından gelir ve Lynx sözcüğü Batı dillerinde vaşak kelimesinin karşılığıdır. Amberle ilgili pek çok mit vardır, güneşle, ölümsüzlükle ve yeniden doğuşla ilişkilendirilir. Bazıları amberin Hesperides Bahçeleri’ndeki ölümsüzlük elmalarından geldiğini söyler. Antik efsanelerde ayrıca amberin aslında Yunanlı kahraman Meleager’in kızkardeşleri olan kuşların gözyaşları olduğu anlatılır. Antik Roma’da amber çocuklara sağlık vermesi için kullanılırdı.

Antik insanlar amber taşına çok değer verirdi ve sarılık ve başka bazı hastalıklara iyi geldiğine inanırlardı. Amberden uçucu bir yağ çıkartılır ve bu yağ bebek ve çocuklardaki kasılmaların, titremelerin tedavisinde kullanılırdı. Bal ve gül yağı ile karıştırılıp içildiğinde sağırlık, kulak ağrıları ve zayıf görüşü iyileştirdiğine inanılmaktaydı. Toz haline getirilmiş amber de aynı zamanda yanmalara, yaralara tedavi amaçlı kullanılırdı.

Amber ile ilgili tedavi gücüne dair diğer inanışlar şunlardı: akciğerleri yumuşatma, kabusları sona erdirme, karın ağrılı hastalıkları tedavi etme, büyü ve lanetleri bozma. Amber ayrıca şans getiren bir muska olarak taşınırdı ve nazara karşı kullanılırdı.

Müslüman halklarda amber hem muska hem de esans olarak değer gören bir materyaldir. Amberin ovulduğu zaman objeleri yerinden oynatabilecek bir manyetik güç ortaya çıkarttığına inanılır. Bu yüzden Yunanlılar ambere “electrum” da demişlerdir.

Kanaatini İtalyan botanikçi, filozof ve hekim Andrea Cesalpino’ya dayandıran Basilius Faber’e göre (Thesaurus, sayfa 536), amber bitki ya da minerallerin içinde biriken vaşak idrarından oluşmaktaydı.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı